Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Klocki edukacyjne a rozwój dziecka

2017-04-05
Klocki edukacyjne a rozwój dziecka

Spis treści

Zabawa stanowi kluczowy element rozwoju dziecka pozwalający poznać samego siebie, podstawowe właściwości otaczającego świata i normy obowiązujące w grupie. Ponadto jest spontanicznym działaniem, które umożliwia najlepsze wykorzystanie naturalnych cech dziecka. Należy więc przygotować odpowiednie warunki poprzez zaproponowanie właściwych zabawek. Wszystkie te cechy spełniają klocki edukacyjne – umożliwiają kompleksową stymulację rozwoju, co pozwoli maksymalnie wykorzystać bezcenny okres dzieciństwa i przygotować małego człowieka do dorosłego życia. 
 

Wpływ klocków na rozwój dziecka 

To co dla dorosłych stanowi naturalny stan rzeczy, dzieci muszą sprawdzić. Wszystko jest dla nich warte uwagi, poznania i sprawdzenia, nawet grawitacja. Nikt im przecież nie da pewności, że zrzucony przedmiot na podłogę nie uniesie się w powietrzu. Klocki dają niemal nieograniczoną ilość możliwości, co naturalnie intryguje i przyciąga dzieci na każdym etapie. Wspierają rozwijanie umiejętności poznawczych, zachęcając do łączenia rozmaitych kształtów, kolorów i wzorów. Haptyczność poszczególnych części działa dodatnio na rozwój zdolności manualnych. Łączenie elementów wpływa na wyczucie siły, rozwija mięśnie dłoni i rąk, zwiększa koncentrację i koordynację ruchową, w tym wzrokowo-ruchową. Zabawa klockami jest wprowadzeniem do podstawowych działań matematycznych takich jak liczenie czy działanie na zbiorach.
 
Dziecko budując zarówno na podstawie instrukcji, jak i bazując na własnym pomyśle, doskonali swoją wyobraźnię przestrzenną. W obu przypadkach rozwija kreatywność. Tworząc zgodnie z planem, dowiaduje się jak skutecznie rozwiązywać problemy i organizować pracę, a podczas realizowania własnych projektów kształtuje planowanie i wyrażanie myśli. Budowa zakończona sukcesem uczy, że konsekwencja i wytrwałość przynoszą pozytywne rezultaty. Dzięki temu dziecko zaczyna śmielej komunikować się ze światem, czerpiąc z zabawy naukę, jak skutecznie wchodzić w interakcję z otaczającym je światem. 
 

Klocki konstrukcyjne a rozwój umiejętności społecznych 

Zabawa klockami ma również znaczenie dla społecznego rozwoju dziecka. Wspólne budowanie umożliwia wypróbowanie nabytych umiejętności w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi. Ponadto grupowe planowanie i konstruowanie uczy komunikacji i kooperacji. Realizacja zamierzonej budowli wymaga współpracy opartej na dzieleniu się i wymianie elementów, oraz przypisania poszczególnych zadań, ucząc przy tym odpowiedzialności. Wspólne pokonanie trudności podczas budowy i ostateczny sukces są niezwykle cennym doświadczeniem. Umiejętności te są szczególnie istotne we współczesnym świecie. Ułatwią dziecku odnalezienie się we wszystkich grupach, do których będzie przynależeć w przyszłości – przedszkolu, szkole czy pracy. Wszystkie te kompetencje dzieci mogą rozwijać podczas wspólnej zabawy z rodzicami, wzmacniając przy tym wzajemne relacje.
 

Klocki rozwijające konkretne zdolności

Wszystkie klocki mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka, ale niektóre zestawy umożliwiają udoskonalanie konkretnych umiejętności. Klocki edukacyjne Morphun Litery i Cyfry pozwalają dzieciom na łatwe i przyjemne rozwijanie zdolności językowych i matematycznych. Klocki mogą posłużyć do kształtowania bardziej specyficznych, ale równie ważnych, kompetencji. Zestawy Ludus Michi Mich rozbudzą pasję do majsterkowania. Klocki Obludarium Wyjątkowe zwierzaki mogą być wstępem do poznania złożonego świata zwierząt i nauczą nazywania części ciała. Pojazdy Go Go zapoznają najmłodszych z podstawami działania różnorodnych maszyn, co może w przyszłości przerodzić się w pasję do motoryzacji. Jeśli dziecko posiada zmysł artystyczny, Klocki Little Architect - Build a Picture pozwolą mu budować niekonwencjonalne obrazy, co będzie dobrą podstawą do spojrzenia na sztukę jako swobodne, nieskrępowane działanie twórcze. To tylko wybrane zestawy – każde dziecko ma swoje zainteresowanie i rozwija się we własnym tempie, stąd warto dobrać klocki, które będą dopasowane do jego potrzeb. 
 

Klocki edukacyjne Morphun - Duże litery + 100 Obrazków 163 el.

Klocki edukacyjne Morphun - Duże litery

Klocki konstrukcyjne Little Architect - ArchiMates 630 el.

Klocki konstrukcyjne Little Architect - ArchiMates


Wyjątkowe zwierzaki - Klocki Obludarium 62 el.

Wyjątkowe zwierzaki - Klocki Obludarium.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017

Polecane

pixel