Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Wpływ nowych technologii na rozwój kilkulatka

2019-01-24
Wpływ nowych technologii na rozwój kilkulatka

Spis treści

Czy dziecko powinno korzystać z elektroniki?

Obecnie dzieci chętniej wybierają elektronikę, niżtradycyjne klocki plastikowe, gry planszowe, czy puzzle, co może budzić niepokój u niektórych rodziców. O ile jednak nie ma niczego złego w tym, że kilkulatkowie lubią spędzać czas na oglądaniu kreskówek i graniu w gry (czy to na komputerze, czy telefonie komórkowym), o tyle zbyt częste oddawanie się podobnym aktywnościom nie przynosi im żadnych korzyści. Przeciwnie – przedkładanie czasu przy komputerze ponad inne zajęcia powoduje, że stają się one rozleniwione, niechętne do nauki, aktywności fizycznej i kontaktu z rówieśnikami.

Zaproponuj wspólną zabawę

Chcąc wesprzeć rozwój dziecka, zamiast grania na komputerze, warto zaproponować mu inne zajęcie – najlepiej takie, które będzie dla niego atrakcyjne i jednocześnie kreatywne. Wystarczą zwykłe klocki budowlane dla dzieci, aby kilkulatek już po chwili zaangażował się w zabawę. Zabawki te pomimo pozornej prostoty oferują niemal nieograniczone możliwości w zakresie kreowania wymyślnych konstrukcji, od prostych chatek, po okazałe pałace. Manipulowanie kolorowymi elementami rozwija nie tylko umiejętności manualne, ale również sprawia, że dziecko łatwiej wczuwa się w rolę konstruktora, co czyni zabawę ciekawszą. Zachęcenie dziecka do wspólnej zabawy to także dobra okazja do tego, wy wzmocnić więź między nim, a rodzicem. Taka forma aktywności pozwala zatem rozwijać u kilkulatka umiejętności społeczne, ucząc go zasad współpracy.

Znajdź złoty środek

Obecność nowych technologii w życiu naszych dzieci posiada zarówno wady, jak i niesie pewne korzyści. Komputer, czy tablet możemy z powodzeniem wykorzystać do celów edukacyjnych, jeżeli zainstalujemy na nich odpowiednie aplikacje. Czas, jaki dziecko poświęca na zabawę przy komputerze powinien być jednak ograniczony, po to, aby nauczyło się ono rozsądnego korzystania z urządzeń elektronicznych. Nie należy także zapominać o klasycznych zabawkach, takich jak klocki edukacyjnedrewniane, które oferują dziecku realne doświadczenie, łącząc elementy dydaktyczne z dobrą zabawą.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019

Polecane

pixel