Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

W jaki sposób nauczyć dziecko logicznego myślenia?

2019-03-02
W jaki sposób nauczyć dziecko logicznego myślenia?

Spis treści

Rozwój intelektualny malucha

Pierwsze lata życia dziecka to czas intensywnego rozwoju, podczas którego dziecko z każdym kolejnym dniem staje się coraz bardziej niezależne i samodzielne. Rozwój dziecka następuje zarówno w sferze fizycznej poprzez wzrost i kształtowanie się zdolności motorycznych, jak również w sferze intelektualnej. Małe dziecko jest ciekawe otaczającego go świata, chętnie przyswaja nową wiedzę i nabywa istotne umiejętności. Z czasem próbuje ono zrozumieć działanie różnych przedmiotów i zjawisk, a także jest w stanie przewidywać następstwa różnych sytuacji. Poprzez nabywanie umiejętności logicznego myślenia, dziecko stopniowo uczy się planowania, podejmowania prostych decyzji, jak również jest w stanie określić cele, które pragnie zrealizować.

Jakie zabawki będą pomocne?

Rozwój intelektualny zależny jest różnych czynników, takich jak indywidualne predyspozycje malucha, czy choćby wychowanie. Logicznego myślenia, tak jak i innych umiejętności, dziecko jest  się w stanie nauczyć poprzez wykonywanie określonych ćwiczeń. Kluczową kwestią może okazać się dobór odpowiednich zabawek, takich jak na przykład klocki edukacyjne dla 6 latka, które w sprytny sposób łączą atrakcyjną formę z elementami dydaktycznymi. Zabawki tego typu odznaczają się interesującą strukturą, dzięki której nauka przedstawiona jest w przystępny sposób. Zadaniem malucha może być dopasowanie do siebie określonych elementów, zbudowanie konkretnej konstrukcji, czy powtórzenie danej sekwencji klocków, co wymaga spostrzegawczości i planowania. Dzięki wykonywaniu podobnych ćwiczeń, dziecko z czasem coraz lepiej radzi sobie z wykonywaniem zadań, zaczyna przewidywać konsekwencje swoich wyborów, jak również stara się opracować optymalną strategię, która przybliży go do osiągnięcia celu.

Matematyka a logiczne myślenie?

Zdolność logicznego myślenia związana jest z nauką przedmiotów ścisłych, szczególnie z matematyką. Klocki w edukacji matematycznej odgrywają istotną rolę – za ich pomocą dziecko jest w stanie nauczyć się sprawnego posługiwania się liczbami poprzez ich porządkowanie i wykonywanie różnych działań, doskonaląc w ten sposób swoje umiejętności. Im lepiej maluch rozumie matematykę, tym bardziej rozwija swoją inteligencję, ponieważ zaczyna myśleć w sposób przyczynowo-skutkowy. W tym doskonalenia zdolności matematycznych bardzo dobrze sprawdzą się klocki edukacyjne Morphun, zaprojektowane specjalnie do nauki liczb i działań. Zabawa klockami stanowi ciekawą alternatywę do tradycyjnych metod nauczania – łączenie plastikowych elementów dostarcza dzieciom wiele frajdy i szybko się nie nudzi. Wraz z postępem dziecka poziom trudności może ulec zwiększeniu, dzięki czemu każdy etap zabawy może stanowić dla niego wyzwanie.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019

Polecane

pixel