Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Świat bez ograniczeń, czyli klocki a rozwijanie cech przywódczych dziecka

2018-11-13
Świat bez ograniczeń, czyli klocki a rozwijanie cech przywódczych dziecka

Spis treści

Na klockach życia

 

Życie w grupie zawsze oznaczało odgrywanie odpowiednich ról. Badaniem tego zagadnienia zajmują się różne nauki społeczne, przede wszystkim psychologia i socjologia. Dziecko od najmłodszych lat uczy się koegzystować w zorganizowanej społeczności – najpierw w ramach rodziny, później przedszkola i szkoły, a w końcu, tworząc własną najmniejszą komórkę społeczną. Nie zawsze jest to droga łatwa i przyjemna. Czy są jednak sposoby, by wspomóc naszą pociechę i zapewnić jej jak najlepszą ścieżkę rozwoju? Odpowiedź jest prosta – tak. W jaki sposób? Czasami najlepszymi rozwiązaniami są te z pozoru najprostsze: wystarczą klocki!

 

Zabawa czy edukacja?

 

Wybierając zabawki – niezależnie od wieku dziecka, powinniśmy kierować się kilkoma czynnikami. Czy są dla niego bezpieczne? Czy są przeznaczone dla jego grupy wiekowej? Wartości edukacyjnej oczywiście również nie powinniśmy pomijać – w najmłodszych latach, gry i zabawy są w końcu elementem edukacji. Jeśli więc mamy zamiar dostarczyć dziecku rozrywkę, musi ona pociągać za sobą również pewne elementy wartościowe dla jego rozwoju. Takimi zabawkami są bez wątpienia klocki edukacyjne. W zależności od wieku dziecka, stopnia jego rozwoju intelektualnego oraz motorycznego można wybrać najlepszy zestaw, który w trakcie zabawy będzie również stymulował cechy jego charakteru.

 

Urodzony przywódca?

 

Zazwyczaj, kiedy mówimy o klockach i edukacji dzieci, w pierwszej kolejności przychodzi nam na myśl rozwój wyobraźni malucha. Jest to oczywiste. W końcu sam akt tworzenia złożonych konstrukcji z prostych elementów świadczy o pomysłowości i holistycznym podejściu do wykonywanych zadań. Stworzenie spójnej kompozycji z bazowych składników, a więc od zera, na pewno jest oznaką kreatywności. Klocki zaś pomagają tę umiejętność rozwijać i pielęgnować. Czy jest to jednak jedyna cecha, którą możemy kształtować przy pomocy zabawek? Wbrew pozorom, układanie wież, domków czy też innych budowli z klocków, takich jak na przykład Morphun Junior, może rozwijać takie cechy jak strategiczne myślenie oraz zdolności przywódcze. Szczególnie dobrze to widać podczas działań w grupie, gdy kilkoro dzieci stara się z jednego zestawu klocków edukacyjnych stworzyć całość. Dziecko, które potrafi przejąć inicjatywę, nie zraża się niepowodzeniami i umie przeforsować swój pomysł w przyszłości będzie znacznie lepiej radziło sobie z wyzwaniami jakie czekają je na rynku pracy. Aby mu w tym pomóc, podczas zabawy z dzieckiem, pozwalajmy mu kierować naszymi działaniami i delegować zadania. W taki sposób nasza pociecha poznaje dynamikę działania grupy, nabiera wprawy w podejmowaniu decyzji oraz zarządzaniu czasem i działaniami pozostałych osób biorących udział w zabawie. Uczy się nie tylko narzucać swoją wolę, ale także aktywnie uczestniczyć w procesie decyzyjnym. A to bardzo cenna umiejętność w dorosłym życiu.

 

Jak widzimy, klocki edukacyjne rozwijają wiele cech młodych umysłów. Jednym z takich pól rozwoju są zdolności przywódcze. Jeśli zależy nam na wszechstronnej edukacji naszego dziecka, połączmy przyjemne z pożytecznym i... do dzieła!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixel