Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Rozwijanie zdolności motorycznych poprzez zabawę z klockami

2019-09-23
Rozwijanie zdolności motorycznych poprzez zabawę z klockami

Spis treści

Chociaż ruchliwe, pełne energii dziecko często jest dla rodzica męczące, to ruch jest jego naturalną potrzebą. Właściwa jego ilość zapewnia mu prawidłowy rozwój. Z aktywnością ruchową bardzo mocno związane pojęcie zdolności motorycznych, którymi zajmiemy się w tym wpisie. Zacznijmy od tego, że możemy wyróżnić motorykę dużą oraz motorykę małą. Rozwijanie umiejętności motorycznych w bardzo dużym stopniu poprawia ogólny rozwój malucha nie tylko fizyczny, ale również psychiczny i społeczny. Dzięki umiejętnościom motorycznym dziecko lepiej poradzi sobie w przedszkolu. Postaramy się wyjaśnić, w jaki sposób zabawa klockami może być przydatna w rozwoju motoryki u malucha.

Czym jest motoryka?

Pojęcie motoryki jest bardzo mocno związane z ruchem oraz sprawnością fizyczną. Każdy ruch ,,włącza” w naszym organizmie szereg skomplikowanych procesów. Zarządza nimi mózg, a ich wykonawcami są mięśnie. Na motorykę składają się na przykład: wytrzymałość, kondycja fizyczna, siła mięśni, ich ruchomość, koordynacja ruchowa i świadomość własnego ciała, szybkość reakcji oraz równowaga. Jak widać bez dobrze rozwiniętych umiejętności motorycznych, dziecko jest o wiele mniej sprawne, a co za tym idzie, wolniej się rozwija.

Można wyróżnić motorykę dużą oraz małą. Czym one się różnią? Do motoryki dużej zalicza się wszystkie obszerne ruchy, które wymagają udziału w nich całego ciała lub jego większej części, między innymi rąk i nóg. Motorykę dużą mogą rozwijać takie czynności jak: chodzenie, bieganie, skakanie, pływanie, jazda na rowerze… Można by tutaj bardzo długo wymieniać, ale wiadomo już, o co chodzi. Natomiast jeżeli chodzi o motorykę małą, to odnosi się ona do wszystkich niewielkich ruchów palców i dłoni. Mamy tutaj na myśli takie działania, które wymagają dużego skupienia i koncentracji. Motorykę małą mają doskonale rozwiniętą na przykład chirurdzy, czy osoby zajmujące się naprawą sprzętu komputerowego.

Incastro Cube L 60 el. Klocki konstrukcyjne

Motorykę małą u dziecka możesz zwiększyć poprzez zachęcanie go do malowania, rysowania, pisania lub rzeźbienia. Jeżeli dobrze dopasujesz rodzaj zabawy, to klocki, na przykład klocki edukacyjne lub konstrukcyjne mogą wspaniale rozwijać zarówno motorykę małą, jak i dużą. Na jakie dziedziny życia ma wpływ motoryka u dziecka? Przede wszystkim na rozwój społeczny. Wynika to stąd, że gdy dziecko będzie na niższym poziomie rozwoju motorycznego, to może zostać wykluczone przez rówieśników. Trudniej mu będzie nawiązywać kontakty. Motoryka oczywiście ma również ogromny wpływ na rozwój fizyczny. Jeżeli dziecko będzie miało odpowiednią ilość ruchu, to mięśnie, kości i układ nerwowy będą się rozwijały prawidłowo.

Jakie zabawki mogą pomóc w rozwoju motoryki?

Przede wszystkim klocki. Zabawa klockami wymaga wykonywania precyzyjnych ruchów. W dodatku dziecko dzięki nim rozwija koordynację wzrokowo-ruchową. Poprawiają się też jego procesy poznawcze, takie jak: pamięć, koncentracja, spostrzegawczość oraz umiejętność kontrolowania własnych zachowań. Zabawa klockami konstrukcyjnymi pozwala dziecku rozwijać zdolności motoryczne poprzez dopasowywanie elementów i tworzenie z nich budowli. Dzięki temu maluch ćwiczy prawidłowy chwyt i ma bardziej sprawne ręce.


Klocki konstrukcyjne Meli Basic 600 el.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel