Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Plastikowe klocki dla dzieci - zalety zabawy klockami

2021-12-20
Plastikowe klocki dla dzieci - zalety zabawy klockami

Klocki to wyjątkowe zabawki, które dostarczają dzieciom wiele radości oraz dbają o ich rozwój na różnych płaszczyznach. Bawienie się klockami ma wiele korzyści, takich jak pobudzenie wyobraźni, stymulowanie motoryki dziecka czy nauka wspólnej zabawy z rówieśnikami. Układanie klocków to jednak nie tylko nauka i rozwój, ale także dobra zabawa, która pochłania większość dzieciaków. Jakie są zalety zabawy klockami? Jakie umiejętności dziecka rozwijane są podczas układania tych elementów? Dlaczego warto kupić swojemu dziecku klocki?

Spis treści

Jakie są rodzaje klocków dla dzieci?

Ze względu na przeznaczenie klocków, wyróżnia się modele konstrukcyjne, edukacyjne i magnetyczne. Klocki konstrukcyjne umożliwiają ułożenie najróżniejszych budowli, o których dziecko pomyśli podczas zabawy. W zależności od kształtu klocków łączy się je ze sobą za pomocą mini-zawiasów, układa na sobie lub spina. Z kolei klocki magnetyczne mają w sobie magnesy, które przyciągają lub odpychają daną końcówkę zabawki. Klocki edukacyjne przeznaczone są natomiast do nauki, np. kształtów, kolorów czy pisania. Kolejnym rozróżnieniem klocków jest ich kształt. Zabawki te mogą być kwadratowe, prostokątne, okrągłe, a także mieć kształt trójkąta, sześcianu lub kuli. Klocki kategoryzuje się również ze względu na materiał użyty do ich produkcji. W ten sposób można wyróżnić:

  • klocki metalowe: mają najmniejszy rozmiar, co sprawia, że są przeznaczone dla starszych dzieci. 
  • klocki plastikowe: dostępne są w wielu, różnych rozmiarach. Są bardzo uniwersalne i łatwe w układaniu. 
  • klocki drewniane: przeznaczone są szczególnie dla maluchów, ponieważ mają duże rozmiary. 

Jakie są najważniejsze zalety plastikowych klocków?

Do najważniejszych zalet plastikowych klocków warto zaliczyć ich uniwersalność, która sprawia, że mogą bawić się nimi dzieci w każdym wieku. Klocki te mają różne rozmiary i dostępne są w zestawach o różnym poziomie trudności. To sprawia, że można obdarować nimi każdą pociechę. Uniwersalność klocków plastikowych wynika z tego, że są one bardzo popularne i powszechne. To z kolei przekłada się na ich atrakcyjną cenę oraz dbałość producentów o to, by klocki miały odpowiednie atesty i były bezpieczne. Zaletą klocków plastikowych jest także ich trwałość. Będą służyć dziecku przez długi czas, gwarantując niezapomniane chwile zabawy.

Dlaczego warto bawić się plastikowymi klockami?

Rozwój internetu, gier komputerowych oraz wirtualnej rzeczywistości sprawia, że dzieci poświęcają coraz mniej czasu na tradycyjne formy zabawy. Zamiast układać budowle z klocków, dzieci często wolą oglądać bajki. Aby pobudzić wyobraźnię dziecka oraz zadbać o jego ogólny rozwój, warto zachęcić je do malowania, zabawy w piaskownicy czy układania klocków. Takie formy zabawy są bardzo rozwijające, ale także angażują dziecko. Wymagają one skupienia, cierpliwości, a także logicznego myślenia.Co więcej, dzieci uwielbiają takie formy zabawy, a szczególnie układanie plastikowych klocków. Ważne jest jednak to, by nie tylko kupić dziecku klocki, ale także nauczyć je, jak się nimi bawić. Jeśli dziecko otrzyma klocki, które będą dla niego zbyt nudne lub zbyt zaawansowane, niewątpliwie sięgnie po łatwiejsze i mniej angażujące formy rozrywki. Dlatego ważne jest, by dostosować klocki do wieku i umiejętności dziecka oraz pokazać mu, jak się nimi bawić. Skutkiem tego będą godziny spędzone na rozwijającym układaniu najróżniejszych budowli i wymyślonych konstrukcji.

W jaki sposób klocki wpływają na rozwój dzieci?

Klocki wpływają na rozwój dzieci na różnych płaszczyznach. Przede wszystkim umożliwiają one ćwiczenie zdolności manualnych oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Dziecko, bawiąc się klockami, musi stymulować zarówno wzrok, jak i dotyk, by nauczyć się tego, jak trzymać klocki oraz jak je układać. Próba dopasowania do siebie kolorowych klocków uczy zręczności oraz sprawia, że dziecko ćwiczy prawidłowy chwyt dłoni. Zabawa plastikowymi klockami ćwiczy również koncentrację dzieci, które muszą być skupione na wykonywaniu określonych ruchów. Aby połączyć ze sobą parę klocków, potrzebne są bowiem precyzyjne ruchy, których dziecko musi się nauczyć. Co więcej, dziecko uczy się cierpliwości, powtarzając tę samą czynność, np. próbując połączyć ze sobą dwa elementy. Plastikowe klocki dla dzieci świetnie sprawdzają się także w celu pobudzania ich wyobraźni i kreatywności. Dziecko ma możliwość nie tylko układania klocków, ale także wymyślania tego, co zbuduje. Powtarzanie tego procesu wpływa na rozwój kreatywności i sprawia, że dziecko jest w stanie ożywić zbudowany samochód, traktor, kwiatek czy dom. Warto pamiętać o tym, by nie układać tylko budowli z instrukcji, ale także pozwolić dziecku na tworzenie własnych konstrukcji, nawet tych niespójnych i niedopracowanych. 

Jak zachęcić dziecko do wspólnej zabawy?

Plastikowe klocki mają wiele zalet, które przekonują do tego, by podarować je swoim dzieciom. Oprócz rozwijania kreatywności i doskonalenia motoryki ciała warto wspomnieć o nauce współdziałania. Dużym zestawem klocków może bawić się kilka dzieci naraz, ucząc się wspólnej zabawy i dzielenia się zabawkami. Przykładowym zestawem tego typu jest Morphun GearPhun, który składa się z 500 elementów o różnych kształtach i kolorach. Klocki mają żywe barwy, dzięki czemu dzieci chętnie po nie sięgają. Do zestawu dołączono 60 stron instrukcji umożliwiających stworzenie bardzo wielu, najróżniejszych konstrukcji.Warto dodać, że zdobycie umiejętności współdziałania przyda się dziecku w przedszkolu, w którym będzie ono bawić się z innymi dziećmi. Wspólna zabawa polega również na wzajemnym pomaganiu sobie oraz uczeniu się od innych. Dziecko może uczyć się tego także podczas wspólnych zabaw z rodzicami czy innym członkiem rodziny. Jest to także okazja dla rodzica, by zacieśnić relacje z dzieckiem oraz pokazać, że jest się osobą wartą zaufania, która pomaga i interesuje się tym, co robi dziecko. 

Jakie umiejętności nabywa dziecko podczas zabawy klockami?

Lista umiejętności, które dziecko nabywa podczas zabawy plastikowymi klockami, jest bardzo długa. Taka zabawa wpływa na umiejętność planowania oraz rozwija wyobraźnię przestrzenną. Zabawa klockami usprawnia także procesy poznawcze, czyli pamięć, spostrzegawczość czy umiejętność kontroli. Bawienie się klockami wiąże się również z nauką zależności przyczynowo-skutkowych. Dziecko dowiaduje się, że wykonanie określonej czynności wiąże się z danymi konsekwencjami. Dla przykładu rzucenie plastikowym klockiem oznacza, że spadnie on w innym miejscu oraz będzie mógł uderzyć kogoś lub coś zniszczyć. Zbudowanie danej konstrukcji wywoła natomiast radość rodziców, którzy pochwalą dziecko. Z kolei zburzenie budowli innego dziecka sprawi, że będzie ono smutne i zacznie płakać. To tylko przykłady takich zależności, które pokazują również naukę emocji i reagowanie dziecka na poszczególne bodźce. Czego jeszcze nauczy się dziecko podczas zabawy plastikowymi klockami? Odpowiedzialności i samodzielności. Dziecko pozna te cechy np. podczas sprzątania klocków. Dbanie o swoje zabawki sprawi, że dziecko będzie mogło bawić się nimi dłużej, dlatego konieczne jest sprzątanie ich i przechowywanie w jednym miejscu. 

Jak wykorzystać klocki do nauki liczenia i nie tylko?

Nie można zapomnieć o tym, że plastikowe klocki świetnie nadają się do nauki najróżniejszych rzeczy. Klocki mają różne kształty, a także różne barwy. Podczas zabawy klockami warto więc mówić o kolorach poszczególnych klocków i o ich kształtach, by dziecko mogło się ich nauczyć. W taki niepozorny sposób można połączyć naukę z przyjemną zabawą. Podczas układania klocków dziecko może nauczyć się także klasyfikowania poszczególnych elementów. Jedne klocki są mniejsze, a inne większe, co sprawia, że dziecko może układać je rosnąco lub malejąco. Zabawa klockami to także świetna okazja do nauki liczenia. Dodając do siebie lub odejmując określoną ilość klocków, dziecko będzie uczyło się podstawowych działań na liczbach. Z kolei młodsi konstruktorzy będą mogli poznać liczby i cyferki, układając je z plastikowych klocków. Czego jeszcze nauczy się dziecko podczas zabawy klockami? Relacji przestrzennych, polegających na układaniu danych klocków nad, pod lub obok innych. Do nauki tej i innych umiejętności idealnie sprawdzi się zestaw plastikowych klocków PlusPlus Big Basic EDU składający się z aż 400 elementów. Zestaw zawiera klocki w podstawowych kolorach, które można w łatwy sposób łączyć ze sobą, tworząc dwuwymiarowe i trójwymiarowe konstrukcje. Do klocków dołączono instrukcję, a całość zapakowano w wytrzymałe pudełko, ułatwiające przechowywanie wszystkich elementów.

Dlaczego dzieci lubią bawić się klockami?

Rozmawiając o tym, jakie są zalety zabawy plastikowymi klockami, nie można zapomnieć o radości dzieci. Zabawa klockami dla maluchów oznacza brak ograniczeń oraz możliwość tworzenia każdego kształtu i dowolnej budowli. Dzięki klockom dzieci mogą tworzyć swoje własne światy, w których traktory mają nieproporcjonalnie wysokie kabiny i kominy, a kwiaty są większe od domów i ludzi. Nieograniczone możliwości sprawiają, że dziecko może rozwijać swoją kreatywność, a także ukierunkować swoje zainteresowania. Aby zapewnić dziecku dużo frajdy i brak ograniczeń podczas zabawy klockami, warto wybrać zestaw składający się z wielu różnorodnych elementów. Wartym uwagi produktem są klocki Meli Basic Travel Box, których w zestawie jest aż 500 sztuk. Klocki mają bardzo intensywne i miłe dla oka kolory, co dodatkowo zachęca dzieci do zabawy. Duża ilość elementów sprawia, że dziecko może bawić się z rówieśnikami lub z rodzicami. Klocki zapakowano w plastikowy pojemnik, ułatwiający przenoszenie i segregowanie poszczególnych elementów zestawu.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixel