Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Klocki magnetyczne - nauka poprzez zabawę

2022-02-09
Klocki magnetyczne - nauka poprzez zabawę

Klocki magnetyczne stają się coraz bardziej popularne, co wynika z ich uniwersalności oraz wszechstronności. Klockami może bawić się każdy, układając z nich dowolne konstrukcje. Istotne jest to, że klocki magnetyczne dostarczają dzieciom wiele radości, pozwalają im uczyć się nowych rzeczy oraz poznawać świat. Jakie klocki magnetyczne wybrać? Jakie budowle można dzięki nim zbudować? Jak pomagają one dziecku w nauce?

Spis treści

Jaka jest zasada działania klocków magnetycznych?

Klocki magnetyczne to bardzo popularne rozwiązanie, które spodoba się zarówno dzieciom, jak i rodzicom. W porównaniu do klasycznych klocków drewnianych lub plastikowych, klocki te cechuje zupełnie inna zasada działania. W każdym elemencie umieszczone zostały magnesy, które przy próbie połączenia z innymi klockami, będą się przyciągać lub odpychać. Wynika to z tego, że każdy klocek zawiera w sobie inne bieguny magnetyczne, które muszą mieć przeciwstawne wartości, by móc się przyciągnąć. Zgodnie z tą regułą identyczne bieguny się odpychają (np. północ-północ), a różnoimienne się przyciągają (np. północ-południe).

Jak wyglądają klocki magnetyczne?

Klocki magnetyczne wyglądają bardzo różnie, w zależności od tego, dla jakich dzieci są one przeznaczone. Klocki mogą mieć kształty kwadratów, kółek, prostokątów, trójkątów i wielu innych figur. Na rynku można spotkać również modele w kształcie magnetycznych kulek i patyczków, które łączy się ze sobą naprzemiennie. Najczęściej w magnesy wyposażone są drewniane klocki oraz te wykonane z tworzyw sztucznych. Poszczególne wersje produktów mogą być także przezroczyste jak np. klocki magnetyczne Flip&Snap. Produkt ten zawiera 36 elementów, dlatego jest idealny dla dzieci powyżej 4 roku życia. Świetnie sprawdzi się on jako pierwszy zestaw klocków magnetycznych dla dziecka, dzięki któremu będzie mogło ono zaznajomić się ze specyfiką ich układania. Zestaw umożliwia tworzenie wielu różnych konstrukcji 3D, w czym pomocne są dołączone instrukcje A4.

Dla dzieci w jakim wieku przeznaczone są klocki magnetyczne?

Klocki magnetyczne przeznaczone są zarówno dla dzieci młodszych, jak i starszych. Jeśli dziecko skończy 6 miesięcy, może już bawić się magnetycznymi klockami drewnianymi. Zestawy tych klocków nie zawierają żadnych małych elementów, dlatego nie ma obawy o to, że dziecko je połknie. Niemniej jednak, wybierając klocki magnetyczne, należy upewnić się, że mają one odpowiednie atesty i certyfikaty. Ich obecność jest równoznaczna z tym, że klocki są bezpieczne dla dziecka i nie wywołają reakcji alergicznych. Klocki magnetyczne należy też dopasować do wieku dziecka. Dla maluszka świetnie sprawdzą się kilkuelementowe klocki drewniane, które będą duże i lekkie. 

Jakie klocki magnetyczne wybrać dla starszych dzieci?

Dla starszych dzieci warto wybrać zestawy z większą ilością klocków, dzięki którym będą mogły one zbudować najróżniejsze konstrukcje. Warto pamiętać, że wraz ze wzrostem ilości klocków w zestawie, zwiększa się trudność układania, a zarazem wiek, od którego dziecko może bawić się klockami. Dla starszych dzieci polecany jest zestaw Magical Magnet, w którym znajduje się aż 168 elementów. Do zestawu dołączono 30 stron instrukcji A5, ułatwiających układanie konkretnych konstrukcji, a także pudełko umożliwiające bezpieczne przechowywanie zabawek. Klocki mają ruchome elementy, których ułożenie wymaga więcej praktyki i skupienia, dlatego przeznaczone są dla pięciolatków, sześciolatków i starszych dzieci.

Co można ułożyć z magnetycznych klocków?

Klocki magnetyczne zalicza się do kategorii klocków konstrukcyjnych. Oznacza to, że z ich pomocą można budować najróżniejsze twory i konstrukcje. Przede wszystkim klocki można łączyć w ten sposób, by uzyskać budowle płaskie lub trójwymiarowe. Z pomocą instrukcji można stworzyć popularne konstrukcje jak np. samochód, robot, gwiazda, domek, kot czy wieża. Jednak dziecko może również wykorzystać własną wyobraźnię do stworzenia dowolnego kształtu. Warto dodać, że z klocków można układać zarówno prostsze, jak i bardziej skomplikowane budowle. Niektóre z nich mogą pomóc w nauce, jak np. proste figury geometryczne (kwadrat, trójkąt, koło), literki i cyferki. Układanie dowolnych figur i konstrukcji sprawia, że dziecko może uwolnić swoją kreatywność. Dzięki magnetycznym klockom dzieci mają możliwość wymyślenia dowolnych kształtów, które następnie starają się urzeczywistnić. W ten sposób dzieci kształtują swoją wyobraźnię.

Jakie nietypowe konstrukcje można układać z klocków magnetycznych?

Klocki magnetyczne otwierają przed dziećmi nieograniczone możliwości tworzenia unikatowych konstrukcji. Dzięki nim można tworzyć skomplikowane budowle trójwymiarowe, których skonstruowanie dostarczy dziecku wiele radości, a u rodziców wzbudzi dumę. Klocki magnetyczne oferują jednak znacznie więcej - sprawiają, że dziecko może tworzyć nietypowe konstrukcje. Mowa tutaj o kształtach, które przeczą grawitacji. Dzięki temu, że klocki przyciągają się do siebie za pomocą magnesów, można połączyć je w sposób, który nie byłby możliwy, przy użyciu klasycznych elementów. Każde łączenie się klocków jest tak samo trwałe, więc wystający element nie odłączy się od całości. Jest to duża zaleta magnetycznych klocków sprawiająca, że dziecko może stworzyć dosłownie wszystko, co tylko przyjdzie mu do głowy. W ten sposób młodzi konstruktorzy mogą rozwijać swoją kreatywność, a także wyobraźnię przestrzenną.

Jak dziecko może poznawać świat poprzez zabawę klockami?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, klocki magnetyczne zalicza się do kategorii klocków konstrukcyjnych, które wpływają na rozwój dziecka na kilku różnych poziomach. Poprzez zabawę tymi klockami dziecko nie tylko kształci swoje umiejętności, ale także ma możliwość poznawania otaczającego je świata. Dla maluchów klocki magnetyczne będą stanowić źródło informacji o podstawowych kolorach i kształtach. Chwytanie klocków wiąże się również z ćwiczeniem ruchów rąk oraz doskonaleniem motoryki całego ciała. Starsze dziecko może układać z klocków literki i cyferki, poznając je tym samym oraz ucząc się pisania. Dzięki klockom magnetycznym dzieci mają też możliwość budowania różnych konstrukcji 2D i 3D, które je otaczają. Może to być np. słoneczko, kwiatek, piłka, element ubioru lub samochodzik. Idealnym zestawem do takich aktywności są drewniane klocki magnetyczne IGEO CUBE, składające się z 9 elementów. Pozorna, mała ilość klocków w zestawie nie ogranicza jednak jego funkcjonalności. Z klocków można wybudować wiele, różnych figur, które pomogą w poznawaniu zasad symetrii i podstawowych informacji na temat przestrzeni. Do zestawu dołączono także 84 karty pracy i 27 arkuszy z zadaniami rozwijającymi myślenie przestrzenne. 

Czego nauczy się dziecko dzięki układaniu magnetycznych klocków?

Klocki magnetyczne to świetny sposób na naukę poprzez zabawę. Klocki te pomagają dzieciom zrozumieć podstawowe zasady geometrii czy matematyki. Czasami nawet nieświadomie dziecko dowiaduje się tego, jak wyglądają poszczególne bryły oraz buduje w sobie wyobraźnię przestrzenną. Klocki magnetyczne pomagają także zrozumieć to, jak działa przyciąganie pola magnetycznego. Dziecko po pewnym czasie zabawy zauważy, że klocki można łączyć tylko w określony sposób (różnoimienne bieguny), ponieważ w przeciwnym wypadku będą one się od siebie odpychać (identyczne bieguny). Zabawa z magnetycznymi klockami to także nauka cierpliwości i wytrwałości. Jeśli dwóch klocków nie można ze sobą połączyć, dziecko musi inaczej ułożyć je w ręce oraz znaleźć alternatywny sposób na ułożenie wymarzonej konstrukcji. Co więcej, podczas zabawy dziecko będzie uczyło się dokładności potrzebnej do tego, by konstrukcja była stabilna. Podczas trudnych aktywności dziecko będzie także ćwiczyć koncentrację, precyzję oraz nauczy się planowania kolejnych działań. Nie można zapomnieć także o ciekawości i spostrzegawczości, które umożliwiają ciągłe poznawanie świat.

Dlaczego warto kupić dziecku magnetyczne klocki?

Klockami magnetycznymi mogą bawić się dzieci w każdym wieku. Są one bardzo uniwersalne, mają różne kształty oraz umożliwiają tworzenie najróżniejszych konstrukcji dwuwymiarowych i trójwymiarowych. Klocki te wpływają także pozytywnie na rozwój dziecka oraz pomagają mu poznawać świat. Nie są to jednak wszystkie korzyści wynikające z zakupu tego rodzaju zabawek. Klocki magnetyczne cechuje niestandardowy mechanizm działania, który z pewnością zaciekawi dziecko i zachęci je do zabawy. Zakup tych klocków pozwoli więc na zażegnanie rutyny oraz zaoferowanie dziecku nowych, nieznanych dotąd bodźców podczas zabawy. Warto dodać, że klocki magnetyczne można w łatwy sposób połączyć ze sobą, co można wykorzystać podczas sprzątania. Poszczególne elementy będą przyczepiać się do siebie, co zachęci dziecko do segregowania zabawek oraz dbania o ich dobry stan. Co więcej, klocki magnetycznie są starannie wykonane, dzięki czemu długo utrzymują swój wygląd. Kupienie ich to inwestycja na długie lata, w trakcie których dziecko będzie mogło poświęcić godziny wciągającej zabawie. Ważne jest także to, że klocki z jednego zestawu można łączyć z elementami, wchodzącymi w skład drugiego. Dzięki temu dziecko może stale poszerzać swoją kolekcję klocków, budując coraz bardziej skomplikowane konstrukcje. Dodatkowo klocki magnetyczne można przyklejać do różnych powierzchni, podobnie jak zwykłe magnesy. Jest to kolejna, alternatywna forma zabawy, która z pewnością spodoba się każdemu dziecku.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

pixel