Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Klocki dla dzieci - idealny prezent dla młodych konstruktorów

2021-12-13
Klocki dla dzieci - idealny prezent dla młodych konstruktorów

Klocki to jeden z najlepszych prezentów dla dzieci, który rozwija ich wyobraźnię i zdolności manualne oraz gwarantuje długą i wciągającą zabawę. Klocki można dopasować do wieku, zainteresowań, a także umiejętności dziecka. Idealnym prezentem dla dzieci uwielbiających tworzyć najróżniejsze przedmioty są klocki konstrukcyjne. Jakie są zalety zabawy klockami? Jakie klocki wybrać dla małego konstruktora?

Spis treści

Dlaczego warto kupić dziecku klocki?

Klocki to bardzo popularne zabawki, które są uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i rodziców. Akcesoria te rozwijają wyobraźnię dzieci, wpływają na poprawę ich motoryki, pomagają im w nauce oraz uczą tego, że zabawkami trzeba się dzielić. Nie można zapomnieć również o tym, że klocki to po prostu świetna zabawa.Kolejną zaletą klocków jest ich wytrzymałość i trwałość. Taki prezent będzie służył mu przez najbliższe lata. Podarowanie dziecku klocków jest więc gwarancją wielokrotnych zabaw na przestrzeni tygodni, miesięcy, a nawet lat. Dodatkowo klocki umożliwiają pogłębienie relacji rodziców lub innych członków rodziny z dzieckiem. Wspólne układanie tych elementów to poświęcenie czasu dla dziecka oraz wykazanie zainteresowania tym, co robi.

Jakie są rodzaje klocków dla dzieci?

Klocki można podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. W ten sposób wyróżnia się np. klocki drewniane, plastikowe i metalowe. Te pierwsze najczęściej przeznaczone są dla maluchów, ponieważ mają największe rozmiary. Klocki plastikowe są bardzo powszechne i uniwersalne. Dostosowane są one zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Ostatnią kategorię stanowią klocki metalowe, które są małe, dzięki czemu zabawa z nimi jest bardziej wymagająca. Klocki można podzielić również ze względu na ich przeznaczenie. Warto wskazać na klocki konstrukcyjne, magnetyczne i edukacyjne. Pierwsze dwa rodzaje pozwalają na budowanie najróżniejszych konstrukcji. Klocki magnetyczne wyróżnia to, że mają one w sobie magnesy, które przyciągają lub odpychają dane elementy. Z kolei klocki edukacyjne mają bardzo różną formę i przeznaczone są do nauki poprzez zabawę. Innym sposobem na klasyfikację klocków jest rozróżnienie ich ze względu na wiek dzieci, dla których są one przeznaczone. Popularne kategorie to klocki dla dzieci 1+, 2+, 3+, 4+, 5/6+ oraz 7/8+. 

Jakie zalety mają klocki konstrukcyjne?

Klocki konstrukcyjne świetnie sprawdzą się dla każdego miłośnika budowania. Pozwalają one na stworzenie wielu różnych konstrukcji oraz zapewniają godziny udanej zabawy. Co więcej, wpływają one na rozwój dziecka na kilku płaszczyznach, gwarantując coś więcej niż tylko rozrywkę. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety, jakie wynikają z zabawy klockami konstrukcyjnymi:

  • nauka cierpliwości i precyzyjności,
  • rozwój kreatywności,
  • nauka logicznego myślenia,
  • poznanie podstaw fizyki,
  • mechaniki i matematyki,
  • stymulowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
  • rozwój zdolności manualnych,
  • nauka współdziałania,
  • odkrywanie nowych pasji i zainteresowań.

Jakie klocki wybrać dla małego konstruktora?

Klocki dla młodych konstruktorów powinny być bezpieczne i mieć odpowiednie atesty. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu można mieć pewność, że materiały użyte do produkcji klocków nie wywołają reakcji alergicznych u dziecka. Klocki konstrukcyjne powinny również wyglądać atrakcyjnie, a zarazem zachęcać do zabawy. Kolejnym ważnym elementem jest dodatkowe wyposażenie zestawu, czyli obecność pudełka do przechowywania klocków lub dołączenie przez producenta instrukcji budowania poszczególnych konstrukcji. Poniżej przedstawiamy kilka zestawów klocków, które spełniają powyższe wymagania. To sprawia, że stanowią one idealny prezent dla młodych konstruktorów, którzy chcą rozwijać swoją wyobraźnię i tworzyć najróżniejsze budowle.

Klocki Meli Constructor Travel Box 1000 el.

Zestaw klocków Meli Constructor składa się z aż 1000 elementów różnej wielkości, co sprawia, że równocześnie bawić się nim może kilka osób. Zestaw uzupełniono o koła, łączniki i sześciokąty, dzięki którym dziecko może w łatwy sposób łączyć ze sobą poszczególne elementy. Zestaw przeznaczony jest dla dzieci powyżej 3 roku życia. Klocki zamknięto w wytrzymałym, przeźroczystym pudełku ułatwiającym ich przechowywanie. Co więcej, klocki są bardzo kolorowe i przypominają wyglądem puzzle, co dodatkowo może zachęcić dzieci do zabawy.

Clics Roller 20w1 560 el. - Klocki konstrukcyjne

560 klocków konstrukcyjnych umożliwia zbudowanie ponad 100 różnych budowli. Klocki można w bardzo łatwy sposób łączyć ze sobą za pomocą mini-zawiasów. Ze względu na taki mechanizm przeznaczone są one dla dzieci od 4 roku życia. Dużą zaletą zestawu jest umieszczenie klocków w plastikowym pudełku z kółkami ułatwiającymi transportowanie go. Do zestawu dołączono instrukcję, która pomoże dziecku zbudować aż 20 budowli, takich jak łódka, dinozaur czy samochodzik. Duża gama możliwości sprawia, że dziecko może bawić się godzinami, a konstruowanie mu się nie znudzi.

Morphun Starter 1200 el. + Instrukcje 60 str. A4 - Klocki konstrukcyjne

Morphun Starter to nieograniczone możliwości dla każdego konstruktora powyżej 3 roku życia. W zestawie znajduje się aż 1200 elementów, co sprawia, że dziecko może bawić się samo, a także z kilkoma rówieśnikami jednocześnie. Do zestawu dołączono obszerną instrukcję, z wieloma propozycjami budowli do zaprojektowania. Klocki zamknięto w plastikowym pudełku, które ułatwia ich prawidłową organizację. Klocki z zestawu można spinać ze sobą, układać jedne na drugich lub łączyć szeregowo. Co więcej, elementy te mogą być łączone z klockami innych producentów, które dostępne są na rynku.

Klocki Loowi - Zestaw edukacyjny 525 el.

Zestaw od Loowi to edukacyjne klocki pomagające dziecku poznawać świat. Klocki mają kształt kulek, które w łatwy sposób można ze sobą łączyć. Co więcej, kulki zostały specjalnie wyprofilowane tak, by pasowały do małych, dziecięcych rączek. Zestaw przeznaczony jest dla dzieci 3+. Składa się on z 525 elementów zapakowanych w plastikowe pudełko. Klocki mają żywe kolory i nietypowe kształty, co niewątpliwie pobudzi ciekawość dzieci oraz zachęci je do zabawy i nauki. Warto zaznaczyć, że dziecko może ułożyć z klocków cyferki lub literki alfabetu, co pozwoli naukę poprzez zabawę.

Co można układać z klocków konstrukcyjnych?

Klocki konstrukcyjne otwierają przed dziećmi nieograniczone możliwości budowania. Wynika to przede wszystkim z dziecięcej wyobraźni, która często potrafi zadziwić dorosłych. Dzięki odpowiednim klockom mały konstruktor będzie miał możliwość wykazania się oraz sprawdzenia swoich zdolności podczas budowania coraz wyższych lub bardziej skomplikowanych tworów. Oprócz wyobraźni pobudza się dzięki temu kreatywność. Dziecko nie tylko musi wyobrazić sobie to, co stworzy, ale także być w stanie przełożyć ten obraz na rzeczywistość. Bardzo rozbudowana wyobraźnia nie jest jednak wymogiem, który dyskwalifikowałby dziecko z możliwości budowania. Z klocków konstrukcyjnych można także tworzyć budowle na podstawie specjalnych instrukcji, które często dołączane są do zestawów. Instrukcje zawierają dużą ilość przedmiotów, które można stworzyć, a następnie rozbudować. Klocki można wykorzystać również do tworzenia przedmiotów, które znaleźć można w internecie, a także w swoim własnym otoczeniu. Dla przykładu można zachęcić dziecko do stworzenia samochodu taty lub bukietu kwiatów mamy.

Jak dopasować klocki konstrukcyjne do dziecka?

Klocki konstrukcyjne, a także każde inne, muszą być dopasowane do dziecka. W przeciwnym wypadku może okazać się, że młody budowlaniec uzna klocki za zbyt wymagające lub za “zabawki dla małych dzieci”. Oprócz wieku warto zwrócić uwagę także na zainteresowania dziecka, a także zapoznać się z zaletami konkretnych odmian klocków. Jakie znaczenie mają poszczególne czynniki? Zacznijmy od wieku, ponieważ w dużej mierze determinuje on to, czy dziecko będzie umiało bawić się klockami, czy zabawa z nimi będzie dla niego zbyt męcząca i wymagająca. Jeśli klocki będą zbyt skomplikowane, może to zniechęcić dziecko do dalszej zabawy. Dodatkowo małe elementy mogą stanowić zagrożenie dla zbyt małego dziecka, które będzie mogło wziąć klocek do buzi, a nawet go połknąć. Z kolei klocki przeznaczone dla młodszych dzieci mogą okazać się zbyt nudne dla starszego konstruktora. Warto więc poświęcić czas na to, by dopasować klocki do wieku dziecka, zapewniając mu tym samym wielogodzinną radość z konstruowania. Oprócz wieku warto zwrócić uwagę również na zainteresowania małego budowniczego. To, że chłopcy z reguły lubią układać samochody czy samoloty, nie oznacza, że dziewczynka nie może zainteresować się klockami tego typu. Aby uniknąć pomyłek, warto wybrać wieloelementowe zestawy klocków umożliwiające zbudowanie najróżniejszych konstrukcji - od wyścigówek, poprzez budynki, aż po zwierzątka i kwiaty.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixel