Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Jakie klocki magnetyczne wybrać do przedszkola?

2023-06-23

Zabawki konstrukcyjne, które pozwalają na kształtowanie abstrakcyjnego podejścia do życia, są coraz popularniejsze. Wiele mówi się o tym, jak znakomity mają wpływ na całościowy rozwój dziecka. Jeśli zatem szukasz klocków magnetycznych do przedszkola, należy wybrać te, które są bezpieczne i trwałe. Zaleca się również, aby miały odpowiednią wielkość, dostosowaną do wieku przedszkolnego. Warto pamiętać także o ciekawych, przyjemnych dla oka kolorach. Wśród popularnych marek klocków magnetycznych warto wymienić Magical Magnet, BIG Magic Cubes, Flip&Snap, IGEO CUBE oraz Kooglo Mini.

Spis treści

Czym charakteryzują się klocki magnetyczne?

Klocki magnetyczne odznaczają się tym, że zawierają w sobie magnesy, które pozwalają na łączenie ze sobą poszczególnych elementów. Dzięki temu dzieci mogą tworzyć różne konstrukcje i budowle bez konieczności używania kleju czy narzędzi. Klocki magnetyczne są również zwykle wykonane z trwałych i bezpiecznych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne. Mogą być dostępne w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. W głównej mierze służą do rozwijania kreatywności, zdolności manualnych, a także logicznego myślenia i przestrzennego widzenia. Wszystkie te umiejętności bardzo przydają się w dalszym zdobywaniu wiedzy, poszerzaniu swoich możliwości, a także wejściu w okres nastoletni, a później w dorosłości. Jeśli chcesz zatem, aby Twój maluch znakomicie się rozwijał pod względem umysłowy, warto zadbać o zakup właśnie takich produktów. Należy mieć na uwadze, że dla każdego malucha co innego będzie atrakcyjne, zatem warto wcześniej poznać potrzeby, zainteresowania i oczekiwania dziecka. Jeśli w przedszkolu nie ma tego typu zabawek, warto zaproponować ich zakup do swojej placówki. Gwarantujemy, że maluchy będą zachwycone, a ich edukacja wczesnoszkolna stanie się przyjemnością!

Zalety klocków magnetycznych

Oczywiście tak jak w przypadku wszystkich klocków, zarówno tych klasycznych, jak i typowo konstrukcyjnych oraz oczywiście magnetycznych, warto poznać wszystkiego zalety. Na wstępnie warto zatem wspomnieć, że klocki magnetyczne pozwalają na tworzenie różnych konstrukcji i budowli, co rozwija kreatywność dzieci. Wpływają także dobroczynnie na kształtowanie zdolności manualnych. Używanie klocków magnetycznych wymaga bowiem precyzji i zręczności, co pozwala prawidłowo się rozwijać. Nie można także pominąć kwestii edukacyjnych. Doskonale sprawdzają się podczas nauki matematyki, fizyki, a do tego świetnie rozwijają logiczne myślenie i postrzeganie przestrzenne. Należy również wspomnieć o tym, że odznaczają się trwałością, a materiały, z których zostały wykonane, są w pełni bezpieczne dla każdego malucha.

Wady klocków magnetycznych

Każdy przedmiot ma również swoje wady, to samo tyczy się także klocków magnetycznych. Pierwszą z nich jest cena. Ten model z racji innowacyjności oraz wysokiego poziomu kreatywności jest droższy niż klasyczne modele klocków, nawet tych konstrukcyjnych. Klocki magnetyczne wymagają również odpowiedniego przechowywania, aby uniknąć rozsypania magnesów, warto mieć to na uwadze, zwłaszcza jeśli w Twoim domu mieszkają zwierzęta. Tego typu elementy mają także pewne ograniczenia dotyczące konstrukcji. Czasem budowle, które chce stworzyć Twoje dziecko, będzie można wykonać jedynie przy wykorzystaniu tradycyjnych rozwiązań konstrukcyjnych. Należy mieć także na uwadze fakt, że klocki magnetyczne mogą stanowić zagrożenie dla dzieci poniżej 3. roku życia, ponieważ maluchy wiele rzeczy umieszczają w buzi, co może skutkować zakrztuszeniem się. Poza tym dostanie się magnesów do brzucha, stwarza realne zagrożenie dla życia dziecka i wymaga niezwłocznej wizyty w szpitalu. Należy na to uważać zwłaszcza w przedszkolu. 

W jaki sposób bawić się klockami magnetycznymi?

Klocków magnetycznych można używać na wiele sposób, co oczywiście wpływa na ich atrakcyjność w oczach dziecka. Warto wykorzystać tę formę rozrywki w przedszkolach, ale również w domach. Na pewno należy wymienić możliwość budowania wyjątkowych obiektów. Dzieci mogą tworzyć różne konstrukcje i budowle z klocków magnetycznych. Mogą to być zarówno proste figury, jak i bardziej skomplikowane, np. mosty, wieże czy budynki. Magnetyczne elementy mogą być również wykorzystywane do zabaw tematycznych, np. tworzenie konstrukcji związanych z pojazdami, budowlami miejskimi, czy kosmicznymi statkami. Doskonale sprawdzają się podczas pierwszej styczności z naukami ścisłymi, takimi jak matematyka czy fizyka. Można na przykład zlecić dzieciom zadanie zbudowania konstrukcji, która spełni określone kryteria, np. ma utrzymać ciężar kuli. Każdy wie, że klocki magnetyczne to masa zabawy i kreatywnego rozwoju, nie tylko dla przedszkolaków, ale również dla starszych dzieci, a nawet dla dorosłych. Ich układanie uspokaja i uczy cierpliwości. Umożliwia również tworzenie różnych kompozycji, rysowanie na klockach czy malowanie ich farbami. Dzieci mogą poznać także historię i różne interesujące opowieści, wystarczy odwzorowywać sceny z bajek czy historii np. swojego kraju.

Z czego zrobione zostały klocki magnetyczne?

Klocki magnetyczne wykonane zostały z różnych materiałów, w zależności od producenta. Najczęściej spotykane to wersje zrobione z tworzywa sztucznego, które oczywiście jest w pełni bezpieczne i trwałe. Można je również bez większego problemu utrzymać w całkowitej czystości. Ogromnym atutem jest również lekkość, za co za tym idzie, możliwość zabrania ich ze sobą w zasadzie wszędzie. Poza tym przedszkolaki nie będą miały problemu z samodzielnym sprzątaniem. Wersje metalowe, które są raczej rzadko spotykane, mają cięższą i mniej przyjemną w odbiorze konstrukcję. Są jednak trwalsze, ale polecane są głównie dla starszych dzieci. Należy również wspomnieć o wersjach zrobionych z drewna, które charakteryzują się estetycznością, naturalnym wyglądem, ale także przyjemną w odbiorze fakturą. Jednak trudniej utrzymać je w czystości i po wielokrotnym kontakcie z wodą mogą ulec częściowemu zniszczeniu. Można spotkać również klocki magnetyczne z innych materiałów, takich jak sklejka, karton czy tektura. Z pewnością przy wyborze idealnych klocków dla dziecka warto zwrócić szczególną uwagę nie tylko na jego preferencje i wiek całej grupy, ale również na trwałość, bezpieczeństwo i łatwość utrzymania czystości.

Jakie umiejętności kształtują klocki magnetyczne u dzieci?

Klocki magnetyczne mogą kształtować wiele umiejętności u dzieci. Należą do nich z pewnością zdolności manualne. Tworzenie konstrukcji z klocków magnetycznych wymaga precyzji, koordynacji ręka-oko i cierpliwości, co pozytywnie wpływa na rozwój właśnie tych cech w małym człowieku. Z kolei konstruowanie trójwymiarowych budowli z tego typu klocków rozwija myślenie przestrzenne i zdolność do wyobrażania sobie trójwymiarowych obiektów. Magnetyczne zabawki pozwalają dzieciom na tworzenie różnych konstrukcji, co rozwija ich kreatywność i zdolności twórcze. Klocki magnetyczne mogą być wykorzystywane do nauki matematyki, na przykład do tworzenia prostych konstrukcji geometrycznych, co pomaga dzieciom zrozumieć pojęcia takie jak kąty, proporcje czy powierzchnie. Na końcu warto wspomnieć po prostu o błogiej zabawie, bowiem klocki z magnesem umożliwiają maluchom beztroską rozrywkę, która jest dla nich interesująca i rozwijająca, co pomaga w utrzymaniu ich zainteresowania i motywacji do nauki.

Czy klocki magnetyczne wykorzystywane są w terapii rozwojowej dzieci?

Zabawki magnetyczne, takie jak klocki mogą być skutecznie wykorzystywane w terapii rozwojowej dzieci. Są one często używane przez specjalistów zajmujących się rozwojem motorycznym, percepcją przestrzenną, językiem oraz rozwojem społecznym i emocjonalnym. Klocki magnetyczne mogą pomóc dzieciom z problemami motorycznymi w rozwijaniu koordynacji ręka-oko oraz precyzji ruchów. Z kolei w przypadku dzieci z zaburzeniami widzenia przestrzennego umożliwiają zrozumienie poszczególnych zależności występujących w naturze. Doskonale sprawdzają się również w przypadku nauki języka. Z powodzeniem wykorzystywane są do rozwijania językowego dzieci, na przykład poprzez opowiadanie historii związanych z konstrukcjami, które zbudowały. Fantastycznie służą podczas rozwijania umiejętnością związanych z emocjami i stosunkami międzyludzkimi. Pozwalają bowiem nawiązywać pierwsze znajomości i współpracować przy tworzeniu różnych budowli.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel