Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Jak uczyć dziecko cierpliwości za pomocą klocków?

2017-12-01
Jak uczyć dziecko cierpliwości za pomocą klocków?

Spis treści

klocki plastikoweZasady zabawy klockami, które wzmacniają cierpliwość

Zwiększanie poziomu cierpliwości dziecka możemy trenować poprzez ustalanie, o której godzinie będziemy bawić się klockami. Trzeba mieć jednak na uwadze, że czas dla malucha to bardzo abstrakcyjna wartość, dlatego lepiej umawiać się z nim na zabawę na przykład po podwieczorku lub po powrocie z zajęć dodatkowych. W ten sposób znacznie łatwiej będzie mu wyobrazić sobie, jak długo musi czekać na zabawę.
W czasie samego układania można natomiast zastosować minutnik, na którym odliczany będzie czas przeznaczony na korzystanie z jednego zestawu. To szczególnie przydatne rozwiązanie, jeśli w tym samym czasie bawi się kilkoro dzieci, które mają skłonność do zabierania sobie nawzajem zabawek. Obserwując minutnik, będą mogły sprawdzić, kiedy będzie ich kolej na zabawę. Pomocą do wzmocnienia cierpliwości w maluchu będzie również uczenie go składania po sobie klocków do pojemnika, przed rozpoczęciem kolejnej zabawy.

Wyzwania do zrealizowania

To, co nam rodzicom może wydawać się proste, dla dzieciaków często stanowi duże wyzwanie. Przykładem będzie zbudowanie bardzo wysokiej wieży lub ułożenie wzoru z klocków według dołączonej instrukcji. Dlatego tak ważne jest, aby dobierać zestawy zabawek do wieku oraz możliwości manualnych maluchów. W ten sposób będą się one mierzyć z zadaniami, które ich nie przerosną. Jeśli sprezentujemy im zbyt skomplikowane do układania klocki, mogą one szybko zniechęcić się do zabawy nimi oraz równie szybko tracić cierpliwość. Dlatego też, jeśli chcemy uczyć opanowania już od najmłodszych lat, postawmy raczej na klocki magnetyczne, które ułatwią dziecku tworzenie, nie rozsypując się przez nieuważne ruchy malucha. Starszakom natomiast zaproponujmy zabawę trochę trudniejszymi klockami, tak aby nie miał poczucia, że jest ona dla nich zbyt łatwa.

Jak nagradzać malucha za cierpliwość?

Aby wzmacniać w sobie jakąś cechę, maluch musi wiedzieć, że cierpliwość zostanie w jakiś sposób nagrodzona. Najważniejsze, aby podkreślać, że nie efekt w postaci złożonych klocków zgodnie z instrukcją jest istotny, ale starania, które maluch wkłada w stworzenie konstrukcji. Możemy również dziecku obiecać, że jeśli przez długi czas będzie stosował się do ustalonych zasad, na przykład w zabawie z wykorzystaniem minutnika, otrzyma od nas kolejny wymarzony zestaw klocków. To również pokaże mu, że cierpliwość się opłaca.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017

Polecane

pixel