Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Jak poradzić sobie ze złością dziecka, kiedy budowla z klocków się nie uda?

2017-07-07
Jak poradzić sobie ze złością dziecka, kiedy budowla z klocków się nie uda?

Spis treści

Jak poradzić sobie ze złością dziecka, kiedy budowla się nie uda?

Niemal każdy człowiek, niezależnie od wieku, przeżywa okresowe momenty złości. Paradoksalnie jej brak może być również niewskazany i może oznaczać, że dana osoba kumuluje wszystko wewnątrz siebie, co oznacza, że z czasem nagromadzone, negatywne emocje, mogą zwrócić się przeciwko niej. Oczywiście nadmierne wybuchy złości nie są czymś pożądanym i należy je wyeliminować lub zdecydowanie ograniczyć u dzieci, jednakże warto uzmysłowić sobie, że takie emocje są nieodłącznym elementem ludzkiej psychiki. Choć nie da się ukryć, że różnią się skalą u poszczególnych osób.

Napady złości u dzieci wywoływane są przez różnorodne czynniki – mogą być spowodowane brakiem zgody na dane działanie, odmową, reakcją dorosłych inną niż ich oczekiwania czy niepowodzeniem. Z perspektywy omawianej tematyki najistotniejszy wydaje się ostatni powód, jednakże warto wziąć pod uwagę fakt, że czasami zdarza się, iż wybuch negatywnych emocji jest efektem dłuższego łańcucha zdarzeń. Sfrustrowane dziecko może przez dłuższy czas kumulować w sobie złość, a nieudana budowla może jedynie „przelać czarę goryczy” i zadziałać jak „iskra zapalna”. Z tego powodu warto, w miarę możliwości, na bieżąco rozwiązywać sytuacje konfliktowe.

Gdy już jednak dziecko napotka trudności i zareaguje na nie agresją, skierowaną przeciwko sobie, innym ludziom czy elementom budowli (pociechy bardzo często rzucają klockami lub demolują całą konstrukcję), należy podjąć pewne kroki. Przede wszystkim nie można reagować impulsywnie, podnosić głosu czy wykonywać żadnych gestów, które mogłyby podsycać negatywne emocje dziecka. Warto zwrócić uwagę na to, czy maluch nie stawia sobie zbyt dużych wymagań. Należy pamiętać również, że każde dziecko ma własne tempo rozwoju i to, co dla jednego jest proste, innemu może sprawiać nieco trudności. Do tego dochodzą cechy osobowościowe czy różnorodne predyspozycje. Często podświadomie rodzice mogą dziecku rzucać zbyt trudne wyzwania, na przykład stawiając za wzór rodzeństwo. Ujawniać się to może w trakcie budowania, gdy coś pójdzie nie po myśli dziecka.

Psychologowie zalecają, w sytuacjach szczególnie gwałtownego wybuchu, pozwolić dziecku wyładować swoje emocje, nie zwracając przy tym na nie uwagi i czekając z rozmową do momentu, gdy się uspokoi. Reagować należy wtedy, gdy podejmowane działania podczas takiego incydentu, spowodują dla malucha bezpośrednie zagrożenie. Wtedy należy je przytrzymać, wciąż czekając z rozmową do momentu, gdy atak minie. W spokojnej rozmowie warto wytłumaczyć podopiecznemu, że każdy ma prawo mieć gorszy dzień i gdy konstrukcja nie udaje mu się tak jakby tego chciało, to może odpocząć i spróbować za jakiś czas z nowymi siłami. 

Klocki konstrukcyjne Wise-i 320 el.

Cechy klocków, które wpływają pozytywnie na emocje dziecka

Chcąc ograniczać napady złości warto zadbać o kilka kwestii. Ważne jest to, aby pokój dziecka był dotleniony, by miało możliwość ugaszenia pragnienia – słowem należy omijać wszystkiego, co również w dorosłych zwiększa zmęczenie, potęgując rozdrażnienie i narastanie frustracji. Ponadto klocki zostały zaprojektowane tak, aby wzbudzać pozytywne emocje. Kolorowe elementy z przyjaznymi motywami zdecydowanie w tym pomagają. Dopasowanie poszczególnych zestawów do różnego wieku, temperamentu czy cech charakteru sprawia, że każda pociecha może bawić się swobodnie, zgodnie z własnymi potrzebami. Zabawki konstrukcyjne, takie jak Wise-i 320 zawierają instrukcje, które ułatwiają budowanie i pomagają w doskonaleniu umiejętności, co pozwoli ograniczać niepowodzenia. Z drugiej strony każdy zestaw pozwala na swobodne tworzenie, jedynie na podstawie własnej wyobraźni, dzięki czemu mniej cierpliwe dzieci mogą podążać własną ścieżką. Prawdopodobnie złość będzie przytrafiać się dzieciom, jednakże z tego powodu nie warto rezygnować z zabawy klockami. Wręcz przeciwnie – pokonanie chwilowych trudności będzie świetną lekcją tego, że negatywne emocje są tylko chwilowe. Dziecko będzie uczyć się sobie z nimi radzić, zachęcane ostatecznymi sukcesami, jakimi będzie ukończenie budowli.

Zestaw Promocyjny klocków Morphun - Parrot 12 el.

Klocki Morphun - Parrot 12 el.

 
Klocki konstrukcyjne Ludus Spinny 5 el.

Klocki konstrukcyjne Ludus Spinny
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017
pixel