Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Jak klocki wpływają na kształtowanie zdolności matematycznych?

2017-06-05
Jak klocki wpływają na kształtowanie zdolności matematycznych?

Spis treści

Jak klocki wpływają na kształtowanie zdolności matematycznych?

Cechy klocków pomagające w nauce matematyki Warto na początek omawiania tego zagadnienia zaznaczyć, że zabawa klockami konstrukcyjnymi powoduje swoiste sprzężenie zwrotne. Rozumie się przez to fakt, że spędzając czas z tego typu zabawką, dziecko nabywa umiejętności, które może wykorzystać podczas tworzenia nowych budowli i jednocześnie efektywniej czerpać korzyści z tego procesu. Ma to także miejsce w przypadku kształtowania umiejętności matematycznych. Z jednej strony zabawa klockami przygotowuje do nauki matematyki w szkole, a z drugiej ta dziedzina wiedzy może być wykorzystywana w praktyce, podczas kreowania nowych budowli. W takim razie jakie umiejętności rozwijają klocki, które przysłużą się do lepszego przyswajania matematyki?

Nauka matematyki przez zabawę

Nauka przychodzi najłatwiej w trakcie zabawy, dlatego to znakomita sposobność, aby jednocześnie rozpocząć przygodę z matematyką i wzmacniać predyspozycje dziecka. Królowa nauk towarzyszy najmłodszym niemal na każdym kroku, chociaż w większości wypadków nie są tego świadome. Przejawia się to w operowaniu pojęciami miar, godzin, ale również w grupowaniu przedmiotów, czyli działaniu na zbiorach. Klocki konstrukcyjne wymagają odpowiedniego gospodarowania elementami polegającym na ich kategoryzowaniu i liczeniu. Aby zbudować budowlę na podstawie instrukcji, konieczne jest wybranie odpowiedniej liczby właściwych. Podobnie jest budując z wyobraźni. Takie swobodne, niewymuszone działanie jest świetnym sposobem na „oswojeniem się” z liczeniem i pomaga w budowaniu pozytywnych skojarzeń, gdy przyjdzie pora na naukę w szkole. Ponadto uczy dziecko już od najmłodszych lat, że chociaż matematyka jest bardzo abstrakcyjnym przedmiotem, to znajduje zastosowanie w wielu konkretnych aspektach życia.

Podstawy geometrii z klockami dla dzieci

Tworzenie dwu i trójwymiarowych obiektów zaznajamia dzieci z podstawami geometrii. Wyobraźnia przestrzenna jest nie tylko ważna w tym dziale królowej nauk, ale dodatkowo kształtuje umiejętność spoglądania na problem z różnych stron. Zarówno tworzenie na podstawie schematów konstrukcyjnych, jak i kreowanie własnych obiektów wymaga logicznego myślenia i planowania kolejnych kroków. Łatwo w tym dostrzec analogię do rozwiązywania zadań matematycznych. Fenomen klocków konstrukcyjnych polega na tym, że z jednej strony uczą wykorzystywania algorytmów, z drugiej rozwijają kreatywność i nieoczywiste podejście do wyzwań. Połączenie tych cech sprawia największą trudność podczas nauki matematyki, gdyż dzieciom często zdarza się poprawnie rozwijać analogiczne przykłady rachunków, ale napotykają problem, gdy zadanie nieco odbiega od tych wcześniej przećwiczonych. Dzięki zabawie klockami możliwe jest uniknięcie takiej sytuacji.

Matematyczne klocki edukacyjne Morphun

Duży zestaw matematyczny Zestaw klocków Morphun został zaprojektowany w celu nauki matematyki. O ile wszystkie zestawy umożliwiają rozwój zdolności matematycznych, o tyle ta zabawka konkretyzuje ten proces. Dostosowana do dzieci w wieku 5+ pozwala im lepiej przygotować się do wyzwań, jakie napotkają w szkole. Atrakcyjna wizualnie forma i miłe skojarzenie z klockami sprawi, że dzieci będą przychylniej patrzeć na królową nauk, dostrzegając w niej możliwość twórczego myślenia. 

Klocki edukacyjne Morphun - Duży zestaw matematyczny 350 el.

Klocki edukacyjne Morphun - Duży zestaw matematyczny
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2017
pixel