Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Dlaczego warto postawić na słomki konstrukcyjne dla dzieci?

2023-06-23
Dlaczego warto postawić na słomki konstrukcyjne dla dzieci?

Słomki konstrukcyjne to niezwykle atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych zabawek. Wspaniale sprawdza się jako zastępstwo dla klocków, jednak nie wyklucza ich udziału w codziennych rozrywkach. Ta nowoczesna forma przedmiotów przeznaczonych dla dzieci daje możliwość do rozwijania zdolności manualnych i kreatywności. Można bowiem nie tylko konstruować niesamowite budowle, ale również nauczyć się rozróżniać różnorodne kształty. Warto także wspomnieć, że słomki są wyjątkowo lekkie, a mimo możliwości, które oferują, są w pełni bezpieczne dla malucha i nie stwarzają ryzyka skaleczenia. Są one również wykonane z całkowicie nietoksycznych materiałów. Ponadto, słomki konstrukcyjne dla dzieci są łatwe do przechowywania i przenoszenia, dzięki czemu można zabierać je ze sobą w podróż lub bawić się nimi w różnych miejscach. Ta forma zabawek to także dobry sposób na rozwijanie ich zdolności matematycznych, ponieważ dzieci mogą nauczyć się liczyć i rozróżniać różne kształty i rozmiary.

Spis treści

Z czego wykonane są słomki konstrukcyjne dla dzieci?

Zabawki konstrukcyjne takie jak słomki zrobione są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które przybiera różne kolory, a także wielkości. Dzięki temu są bardzo wygodne w użyciu, poręczne, a do tego bezpieczne dla dzieci powyżej 3. roku życia. Materiał, który wykorzystywany jest do ich produkcji, jest idealnie gładki do tego na tyle giętki, a jednocześnie trwały, że można bez obaw bawić się nimi w różnoraki sposób. W zależności od producenta słomki mogą być również pokryte specjalnymi warstwami ochronnymi, takimi jak lakier, aby zwiększyć ich trwałość. Warto także wspomnieć, że słomki są znakomitą formą zabawy, którą wprost kochają dzieci, bez względu na płeć czy wiek. Należy także nadmienić, że znakomicie sprawdzają się nawet w okresie szkolnym podczas nauki liczenia.

Jak bawić się słomkami konstrukcyjnymi?

Słomki dają dzieciom wiele możliwości zabawy. Wśród nich oczywiście należy wymienić budowanie. Maluchy mogą bowiem tworzyć różne konstrukcje, takie jak domki, mosty, wieże lub inne kształty, za pomocą słomek. Znakomicie odnajdują się także przy zręcznościowych aktywnościach. Można bowiem układać różnego rodzaju wzory i je modyfikować. Wspaniale sprawdza się także wykorzystywanie ich do zabaw naśladowczych, czyli odtwarzania tego co widziało się w rzeczywistości i realizowania własnych wizji domków, drzew czy placów zabaw. Jeśli chcesz nauczyć swojego malucha czerpania przyjemności z nauki, zwłaszcza przedmiotów ścisłych, słomki konstrukcyjne będą do tego idealnym rozwiązaniem. Doskonale wpływają na sztukę logicznego myślenia, tworzenia przestrzennych figur oraz poznawania kształtów i oczywiście liczenia. Bardzo ciekawą formą zabawy ze słomkami konstrukcyjnymi jest również możliwość poznawania kultowych budowli z różnych stron świata takich jak Piramidy, Big Ben czy wieża Eiffla. Pozwala także na obcowanie z naturą i zapoznawanie się z wyglądem roślin, zwierząt, a nawet krajobrazów. Maluchy mogą tworzyć różne historie, wykorzystując do tego modele zbudowane ze słomek, a także poznawać satelity, planety i gwiazdy. Słomki można również używać jako dodatki do innych zabawek, takich jak lalki, samochody czy zabawki zdalnie sterowane.

Jakie cechy kształtuje zabawa słomkami konstrukcyjnymi?

Zabawa słomkami konstrukcyjnymi pomaga dzieciom rozwijać wiele ważnych cech i umiejętności, w tym także kreatywność i to na bardzo wysokim poziomie. Pozwalają wyzwolić głęboko drzemiącego artystę i rozbudzić nieszablonowe podejście do rozwiązywania wszelkich problemów z różnych dziedzin. Tego typu zabawki wymagają dobrej koordynacji ręka-oko, co pozwala maluchom na rozwijanie zdolności manualnych, które z kolei pomagają w nauce pisania. Tak jak wspominaliśmy, wpływa również na zdolności matematyczne, a nawet na chęć do nauki. Słomki konstrukcyjne pozwalają dzieciom na rozwijanie zdolności logicznego myślenia, ponieważ muszą one planować i rozwiązywać problemy podczas tworzenia swoich konstrukcji. Należy także wspomnieć o umiejętnościach przestrzennych. Dzięki takiej formie zabawy maluchy zyskują możliwość ćwiczenia percepcji przestrzeni i rozumieniu jak elementy mogą być ustawione w danej skali i miejscu. Doskonale wpływają również na komunikację międzyludzką. Można wymieniać ze sobą poglądy na temat wybudowanych budynków i konstrukcji. U maluchów wspierają naukę prawidłowej wymowy. Wiele osób wspomina także o ważnej umiejętności przyswajania wiedzy poprzez poznawanie i odtwarzanie różnych ważnych budowli. Pomagają także wypracować cierpliwość, która jest dla dzieci bardzo ciężka to zrozumienia, a bardzo przydaje się w szkole i dorosłym życiu.

Od czego wywodzą się słomki konstrukcyjne?

Słomki konstrukcyjne wywodzą się z tradycyjnej zabawki konstrukcyjnej znanej jako "straws building". Polega ona na używaniu słomek jako elementów konstrukcyjnych do tworzenia różnych kształtów i budowli. Taka forma zabawek stała się popularna w latach 90., kiedy to amerykańscy naukowcy zaczęli promować ich jako skuteczne narzędzie do rozwijania zdolności manualnych i kreatywności u dzieci. W kolejnych latach pojawiły się różne produkty na rynku, zarówno te przeznaczone dla dzieci, jak i dla dorosłych, i zaczęły być używane zarówno w zabawie, jak i edukacji. Obecnie słomki konstrukcyjne są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, a także mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak słoma, bambus czy tworzywo sztuczne. Stały się popularne na całym świecie jako skuteczne narzędzie do rozwijania zdolności manualnych, kreatywności, umiejętności matematycznych i logicznego myślenia u dzieci w różnym wieku.

Czy słomki konstrukcyjne sprawdzają się do terapii sensorycznej?

Słomki, czyli niezwykle popularne zabawki konstrukcyjne mogą być skutecznym narzędziem do terapii sensorycznej, ponieważ dostarczają różnych wrażeń dotykowych i wzrokowych. Dotyk słomek może pomóc maluchom w rozwijaniu ich zdolności poznawczych, a tworzenie konstrukcji wpływa na rozwijanie koordynacji ręka-oko. Słomki konstrukcyjne mogą również pomóc dzieciom w rozwijaniu ich zdolności motorycznych, ponieważ wymagają one precyzyjnego i celowego ruchu rąk podczas budowania konstrukcji. Tworzenie konstrukcji ze słomek może również pomóc w rozwijaniu ich zdolności przestrzennych i planowania. Wpływają także na rozwijanie zdolności koncentracji i cierpliwości, ponieważ wymagają skupienia uwagi podczas tworzenia konstrukcji. Warto jednak pamiętać, że słomki powinny być tylko jednym z wielu narzędzi w terapii sensorycznej i powinny być używane przez specjalistów z odpowiednim przeszkoleniem.

Dla dzieci, w jakim wieku przeznaczone są słomki konstrukcyjne?

Jeśli nasze dziecko właśnie wkroczyło w wiek szkolny, warto sprezentować mu klocki, które pomogą mu w niektórych przedmiotach szkolnych. Nauka pisania to jedna z pierwszych rzeczy, które uczą się dzieci już w przedszkolu. Nasza strona oferuje wysokiej jakości klocki firmy Morphun, które stworzone zostały z myślą o bezstresowej nauce pisania i czytania. Zestaw Małe litery + 100 Obrazków zapewnia długą zabawę, która nie tylko będzie świetną formą nauki pisania, ale także powiększy słownik dziecka w bardzo krótkim czasie. Znajomość definicji słów i ich pisowni będzie przyswojona o wiele szybciej niż w typowo szkolnych warunkach lekcyjnych. Nauka liczenia to również bardzo ważny element edukacji u malucha. Szkolna ławka i inne dzieci mogą jednak bardzo zestresować dziecko, co nie jest dobrym warunkiem do przyjemnej i szybkiej nauki. Do dodatkowej edukacji przez zabawę polecamy zakupić zestaw Działania Matematyczne również od firmy Morphun. Dodawanie i odejmowanie to podstawowe obliczenia, jednak wielu dzieciom mogą sprawiać problemy, dlatego kolorowe klocki pomagają w przyswojeniu potrzebnej wiedzy. Niezwykła łatwość w łączeniu elementów sprawia, że nauka to sama przyjemność. 

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel