Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Dlaczego warto postawić na drewniane klocki z literkami?

2023-06-23

Dobierając rzeczy dla dziecka, trzeba mieć na uwadze nie tylko jego bezpieczeństwo, ale również atrakcyjność poszczególnych zabawek. Oczywiście powinny być one również dostosowane do umiejętności, potrzeb i wieku malucha. Doskonale sprawdzają się wówczas klocki wykonane z drewna i uzupełnione wzorami, numerami i literkami. Pomogą nauczyć się najprostszych umiejętności, a także udoskonalić już zdobytą wiedzę. Poza tym nie stanowią żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa malucha. Mają w końcu na tyle duży kształt, że nie można ich połknąć. Do tego pozwalają na samodzielną zabawę, która często łączy się z nauką.

Spis treści

Z jakiego powodu warto wybrać drewniane klocki z literami? 

Klocki zrobione z drewna i pokryte literkami mogą być bardzo przydatne dla dzieci na różnych etapach ich rozwoju. Z pewnością ułatwiają nie tylko przyjemną zabawę, ale również zaznajomienie się i pierwszy kontakt z alfabetem. Zachęcają także do prób czytania. Maluchy mogą w końcu dowolnie tworzyć nie tylko ciekawe budowle, ale również pierwsze słowa. Mogą być zatem świetnym sposobem na rozwijanie umiejętności literackich. Warto także wspomnieć o przyspieszonym rozwoju mowy. Klocki z literkami wspomagają umiejętność mówienia i wyrażania swoich myśli. Dzieci mogą układać litery i tworzyć z nich zdania, co może pomóc im w rozwijaniu zdolności komunikacyjnych. Co z kreatywnością? W końcu ta forma zabawy sama z siebie uchodzi za pobudzającą artystyczną stronę oraz pomysłowość maluchów. Dlaczego wersje wykonane z drewna to znakomite rozwiązanie? Z pewnością ze względu na ich trwałość i odporność na uszkodzenia, dlatego mogą być używane przez długi czas. Przy okazji ta forma zabawek pozwala na łączenie wersji z literkami z cyframi, a także rozwiązaniami wzbogaconymi o magnesy. Nie można zapomnieć także o bezpieczeństwo. Drewniane klocki mają odpowiednią wielkość i kształt, a do tego nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych.

Kiedy rozpocząć z dzieckiem zabawę drewnianymi klockami?

Zabawa drewnianymi klockami jest odpowiednia dla dzieci już od najmłodszych lat, gdyż rozwijają one umiejętności manualne, koordynację ręka-oko oraz zdolności motoryczne. Jednak w zależności od rozwoju dziecka, różne etapy zabawy mogą być bardziej odpowiednie. Dla niemowląt ta wersja zabawek może stanowić prosty, bezpieczny i atrakcyjny przedmiot do chwytania, rzucania oraz przesuwania. Mogą się one również uczyć się kolorów i kształtów w najprzyjemniejszy sposób, czyli poprzez zabawę. Z kolei dla małych dzieci w wieku przedszkolnym, klocki mogą stanowić świetną zabawę do rozwijania ich zdolności manualnych oraz koordynacji ręka-oko. Dzieci mogą również uczyć się rozwiązywania problemów oraz układania prostych konstrukcji. Natomiast w przypadku starszaków stanowią świetne narzędzie do rozwijania ich zdolności logicznego myślenia, twórczego rozwiązywania problemów oraz kreatywności. Tak jak wspominaliśmy, mogą być one również używane do nauki alfabetu oraz czytania. Warto pamiętać, że dzieci rozwijają się na różnych etapach, dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na, to kiedy rozpocząć z pociechą zabawę drewnianymi klockami. Warto monitorować rozwój malucha i dostosować zabawę do jego potrzeb i zainteresowań.

Jakie powinny być najlepsze drewniane klocki dla dzieci?

Aby znaleźć najlepsze drewniane klocki dla dzieci, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech. Po pierwsze powinny być one zrobione z całkowicie bezpiecznych materiałów, takich jak lite drewno, i nie powinny zawierać szkodliwych substancji chemicznych, w tym lakieru czy farby. W końcu, zwłaszcza u maluchów wszystkie zabawki często lądują w buzi, czyli mają bezpośredni kontakt z błoną śluzową. Nie zapomnij o trwałości. Klocki powinny być solidne i odporne na uszkodzenia, aby mogły być używane przez długi czas, nawet w tak ekstremalnych warunkach, jak ciągłe rzucanie, kontakt z wilgocią czy farbami i kredkami. Maluchom z pewnością przypadną do gustu wersje zachowane w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach, aby mogły one tworzyć różnorodne konstrukcje i rozwijać swoją wyobraźnię. Zadbaj o to, aby literki, które znajdą się na drewnianych klockach, były odpowiednio duże, proste w formie i czytelne. Doskonale sprawdzają się rozwiązania tłoczone w drewnie. Pamiętaj, że dobrze przygotowane litery będą miały duży wpływ na rozwój prawidłowego czytania i mowy dziecka. Ich wygląd na długo zakorzenia się w głowie dziecka i sprawia, że łatwiej chłonie wiedzę i pojmuje sztukę czytania. Należy mieć na uwadze także fakt dostosowania klocków do wieku dziecka. Dzięki temu dopasujesz odpowiedni poziomem trudności, aby zapewnić właściwy poziom wyzwania i rozwoju. Możesz także łączyć je z innymi zestawami, co pozwoli Ci na bieżąco zwiększać radość z nowych wyzwań i rozrywki. Oczywiście liczy się także cena, zwłaszcza, że nie zawsze od niej uzależniona jest jakość danego produktu.

Jakie klocki drewniane wybrać?

Wybór odpowiednich drewnianych klocków dla dziecka zależy od jego wieku, zainteresowań oraz poziomu zaawansowania. Jest kilka opcji, które będą odpowiednie dla różnych grup wiekowych. Dla niemowląt doskonale sprawdzają się proste w formie i duże elementy, które sprawiają, że dziecko nie ma trudności z ich chwytaniem. Mogą być kolorowe i mieć różne kształty, aby rozwijać zdolności percepcyjne dziecka. Z kolei dla przedszkolaków chętnie wybierane są rozwiązania o różnych kształtach i rozmiarach, które umożliwiają dzieciom na tworzenie prostych konstrukcji i rozwijanie zdolności manualnych i koordynacji ręka-oko. Na późniejszym etapie rozwoju, warto wprowadzić drewniane klocki z literkami. Powinny mieć one jednak duże, wyraźnie litery, które stają się wówczas przydatne do nauki alfabetu. Należy także zwrócić uwagę na klocki z cyframi i symbolami matematycznymi, które pozwalają dzieciom na naukę liczb oraz podstaw matematyki. W sprzedaży znajdziesz również zabawki drewniane przyozdobione ciekawymi motywami. Pojawiają się na nich np. zwierzęta, budynki, pojazdy itp. Mogą one być używane do rozwijania wyobraźni dziecka oraz jego zainteresowań. Dużą popularnością cieszą się także drewniane klocki magnetyczne. Z pozoru nie odbiegają pod względem prostoty od klasycznych wersji z drewna, mają jednak wewnątrz magnes, który pozwala na tworzenie bardziej skomplikowanych konstrukcji i rozwijanie zdolności logicznego myślenia.

W jaki sposób można bawić się drewnianymi klockami z dzieckiem?

Klockami wykonanymi z drewna można bawić się na wiele sposobów. Jeśli wybierzesz wersję w praktycznym pudełku, możesz je z powodzeniem zabierać na różne wyjazdy. Gwarantujemy, że Twój maluch nie znudzi się taką kreatywną zabawą. Dziecko może bowiem układać klocki razem z rodzicem, tworząc różne budowle, takie jak domy, mosty lub wieże. Wspaniale sprawdzają się także w przypadku zapoznawania się z kolorami. Maluch może tworzyć bardziej skomplikowane elementy scenerii, takie jak domki dla ludzików, czy zagrody dla zwierząt. Natomiast opowiadanie historii z wykorzystaniem klocków jest świetnym sposobem na rozwijanie wyobraźni dziecka.

Czy klocki drewniane wykorzystywane są w terapii sensorycznej?

Drewniane klocki mogą być wykorzystywane w terapii sensorycznej. Jest to w ostatnim czasie bardzo popularna metoda, która polega na stymulacji różnych zmysłów dziecka poprzez różnego rodzaju ćwiczenia i zabawy. Ten element zabawy jest naturalnym materiałem, który może być wykorzystywany do rozwijania różnych zmysłów malucha. Doskonale wpływa na dotyk, bowiem poszczególne elementy są przyjemne w dotyku i wpływają na budowanie wrażliwości na różne struktury, zwłaszcza jeśli wytłoczone są na nich literki czy inne grafiki. Dzięki znaczącym różnicom w kształcie, kolorze i rozmiarze wpływają na rozwijanie zdolności percepcji wzrokowej. Według terapeutów doskonale rozwijają również zmysł słuchu, ponieważ przesuwanie czy stukania sprawia, że pogłębia się ich znajomość z otaczającymi go efektami dźwiękowymi. Podczas terapii sensorycznej bardzo ważne jest zapoznanie się z propriocepcją. Układanie klocków wymaga precyzyjnego trzymania i ruchów rąk oraz palców, co z kolei pozwala świadomość położenia ciała w przestrzeni. Klocki drewniane to zatem jedna z tych zabawek, które powinny pojawić się w pokoju malucha!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel