Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Czy klocki zaliczają się do zabawek progresywnych?

2018-04-04
Czy klocki zaliczają się do zabawek progresywnych?

Spis treści

Zabawa poprzez tworzenie stanowi atrakcyjną dla dzieci formę, a wysoka skuteczność tego typu produktów sprawiła, że są one często stosowane również podczas terapii zaburzeń, takich jak ADHD czy dysleksja. Ciekawostką może być fakt, że popularne obecnie wśród dorosłej części populacji, tak zwane fidget toys służące do zajęcia rąk podczas codziennych chwil, wywodzą się bezpośrednio z zabawek progresywnych. Podobnie jak one mają za zadanie skupienie uwagi oraz pomoc w osiągnięciu koncentracji. Wróćmy jednak do naszego tematu - czy do grona zabawek progresywnych możemy zaliczyć także klocki dla dzieci?

Zabawki kreatywne a koncentracja i wyobraźnia

klocki obludariumZbawienny wpływ na rozwój młodych umysłów, jaki posiadają klocki dla dzieci, doceniane są zarówno przez terapeutów, jak i przez samych rodziców. Odpowiednio dobrane do wieku stopniem skomplikowania zestawy, doskonale ćwiczą skupienie oraz zdolność logicznego analizowania dołączonych obrazkowych instrukcji, a następnie ich manualnego realizowania. Długotrwałe tworzenie konstrukcji na podstawie schematu uczy dziecko cierpliwości oraz wchodzenia w stan koncentracji, zaś końcowy rezultat zabawy uczy kojarzenia tych cech z przyjemnością. Klocki dla dzieci to jednak nie tylko budowanie na podstawie załączonych instrukcji - realizowanie własnych pomysłów bardzo skutecznie rozwija wyobraźnię oraz kreatywność. Składanie oraz rozkładanie klocków o odpowiednim dla wieku dziecka rozmiarze wspomaga naukę precyzyjnego posługiwania się palcami, przekładając się na wzrost zdolności manualnych. Wszelkiego rodzaju zabawki kreatywne stanowią często istotny element wspomagający terapię dla dzieci z zaburzeniami koncentracji, takimi jak ADHD. Twórcza zabawa i długotrwałe pozostawanie w skupieniu skutecznie wycisza dziecko oraz uczy jak zachować uwagę. Szerokie stosowanie tego typu zabawek w specjalistycznych terapiach stanowi najlepszy dowód na ich dobroczynny wpływ dla rozwoju dziecka.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że plastikowe bądź drewniane klocki możemy zaliczyć do grona zabawek progresywnych. Zależnie od stopnia rozwoju dziecka działają poprzez stymulację zmysłów, uczą logicznego myślenia oraz kreatywności, a nawet pomagają w koncentracji - kluczem jest ich odpowiedni dobór do wieku. Wybierając zestaw klocków, zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego są wykonane - należy kupować jedynie produkty bezpieczne dla zdrowia, niebarwione toksycznymi barwnikami.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018
pixel