Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Ćwiczenie małej motoryki u dziecka

2021-08-20
Ćwiczenie małej motoryki u dziecka

Zdolności motoryczne to te, które angażują mięśnie ciała w celu odpowiedniej koordynacji. Motoryka ma kluczowe znaczenie na co dzień, kiedy piszemy, jemy czy układamy włosy przed wyjściem z domu. Warto już od najmłodszych lat zadbać o rozwój tego obszaru u dziecka. W tym artykule odpowiemy na pytanie, dlaczego ćwiczenia małej motoryki u dziecka są kluczowe i warto o nie zadbać.

Spis treści

Czym są umiejętności motoryczne?

Zdolności motoryczne pojawiają się już na bardzo wczesnych etapach rozwoju. To, jak szybko zostaną rozwinięte do odpowiedniego poziomu ma bardzo duże znaczenie na przyszłość. Zarówno dorośli, jak i dzieci wykorzystują mięśnie dłoni, palców czy stóp w celu poprawnego funkcjonowania. Aby skutecznie rozwijać poszczególne mięśnie warto wdrożyć codzienne ćwiczenia, które mogą polegać na chwytaniu czy ściskaniu. Małe dzieci w wieku wczesnoszkolnym powinny już rozpocząć rozwijać się w odpowiednim kierunku. Na szczęście, jak przedstawimy w dalszej części artykułu, jest mnóstwo ciekawych i pełnych zabawy sposobów, które sprawią, że dziecko zaangażuje się w stu procentach! Klocki konstrukcyjne, które posiadamy w ofercie naszego sklepu internetowego z powodzeniem sprawdzą się w tym zadaniu.

Jakie korzyści niosą za sobą umiejętności motoryczne? Jako rodzic możesz zadbać o cykliczną ocenę umiejętności motorycznych dziecka. Powinna pomóc w określeniu etapu, na którym jest pociecha i być może zrozumieniu przyczyny trudności wykonania niektórych czynności. Warto pamiętać, że osiągnięcie pełnej sprawności motorycznej wśród dzieci wiąże się z samymi zaletami, które procentować będą w przyszłości.

Tablica magnetyczna MagPad Dots [żółta]

Jak rozwijać małą motorykę u dzieci?

W większości przypadków rozwoju małej motoryki, praktyka jest kluczem do sukcesu! Niektóre sposoby rozwijania tych umiejętności polegają na wykonywaniu przez dzieci następujących czynności w powtarzalny sposób. Możesz zachęcić dziecko do malowania palcami, układania puzzli lub klocków, bądź zdecydować się na gotowy zestaw klocków, które specjalnie do takich zadań zostały stworzone!

Używanie tych samych mięśni przez określony czas do jednej czynności może pomóc dzieciom rozwinąć pamięć mięśniową. Powtarzanie jednej czynności wkrótce sprawi, że dziecko będzie wykonywać dane zadanie niemalże automatycznie. Wybierając klocki dla dzieci prezentowane w naszym asortymencie możesz mieć pewność, że znajdziesz coś, co nie tylko będzie dobrze rozwijać motorykę, ale jednocześnie będzie ciekawe i intrygujące dla dziecka.

Tablica magnetyczna MagPad Dots [żółta] przeznaczona jest dla dzieci powyżej 4 roku życia. Ta pełna kolorów tablica magnetyczna rozwija małą motorykę, dostarczając jednocześnie niesamowitych emocji i świetnej zabawy. Do tablicy dołączona jest instrukcja, która może stanowić źródło inspiracji do zabawy, jednocześnie mimochodem rozwijając koncentrację dziecka.

Klocki konstrukcyjne Meli Basic Edu 2000 el. to bardzo obszerny zestaw składający się z 2000 elementów. Prezentowane klocki konstrukcyjne to spełnienie marzeń każdego dziecka z zamiłowaniem do wznoszenia rozmaitych konstrukcji w wielu wymiarach! Zestaw z powodzeniem przyczynia się do rozwoju małej motoryki, więc jak najbardziej możesz wpisać go na listę prezentów dla swojej pociechy.

Klocki konstrukcyjne Meli Basic Edu 2000 el.

Mała motoryka - krok po kroku

Dzieci rosną i rozwijają się według własnego “harmonogramu”. Niektóre dzieci mogą podnieść zabawki lub zacząć pisać wcześniej, niż inne. U wielu dzieci pierwsze umiejętności motoryczne przejawiają się nieco później, dlatego warto wykorzystać różne możliwe sposoby, aby przyspieszyć rozwój mięśni.

Różnica między dużą i małą motoryką dotyczy głównie wykorzystywanych do określonych czynności mięśni. Niemowlęta i małe dzieci potrzebują dużo czasu na zabawę i ćwiczenia, aby rozwinąć małe mięśnie, które niezbędne są do kontroli motorycznej.

Niezależnie od wieku dziecka, liczy się przede wszystkim systematyczna praca, dostarczanie wielu bodźców i praktyka. Jednocześnie o wiele przyjemniej i łatwiej przychodzą pierwsze umiejętności motoryczne, gdy dziecko odczuwa motywację i chęć do działania. W tym celu warto zastanowić się nad zabawkami, które zostały stworzone, aby pomóc dzieciom stopniowo osiągać kolejne cele.

Zdolności motoryczne rozwijają się, gdy dzieci uczą się używać swoich mniejszych mięśni, takich jak mięśnie dłoni, palców i nadgarstków. Dzieci wykorzystują rozwiniętą motorykę podczas codziennych czynności, takich jak trzymanie małych przedmiotów, pisanie czy jedzenie. Opanowanie umiejętności motorycznych wymaga precyzji i koordynacji. Z pomocą zaproponowanych powyżej zabawek zadbasz o ten obszar niemal bez wysiłku. Wybierz produkty, dzięki którym dziecko zapomni o nauce i ćwiczeniach, podczas gdy te przyjdą naturalnie!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane

pixel