Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Znaczenie samodzielnej zabawy w rozwoju dzieci

2020-03-10
Znaczenie samodzielnej zabawy w rozwoju dzieci

Spis treści

Nie jest prawdą, że gdy zostawisz pociechę samą z jej zabawkami, to ją zaniedbujesz i nie kochasz. Samodzielność jest potrzebna każdemu dziecku. Dzięki temu staje się ono bardziej zaradne i pewne siebie. Pozwalając mu samodzielnie się bawić dajesz mu możliwość prawidłowego rozwoju. Jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą samodzielna zabawa?

Nauka ustalania zasad

Samodzielna zabawa ma to do siebie, że w niej to Twoje własne dziecko ustala zasady. To od niego zależy to, jak chce się bawić. Jednego dnia przyjdzie mu ochota na kopanie dołków lub bieganie wokół drzewa, a innego będzie chciało pobawić się lalkami. To jest jak najbardziej w porządku. Samodzielna zabawa daje również dziecko możliwość zmieniania zasad, gdy poczuje taką potrzebę. To ono jest tutaj panem i władcą. W dodatku, gdy dziecko samo się bawi z innym maluchem, to ma możliwość dogadania się z nim co do zasad, a co za tym idzie, uczy się jak postępować w takiej sytuacji. Wspólna zabawa jest również pomocna w budowaniu relacji międzyludzkich.

Samodzielna zabawa uczy konsekwencji

Gdy dziecko bawi się wspólnie z dorosłym, to nigdy nie zrobi nic nierozważnego, ani nic, co mogłoby wywołać dla niego niekorzystne skutki. Natomiast, gdy bawi się samo, to dzięki samodzielnej zabawie, dziecko uczy się szybko przewidywać konsekwencje swoich nieprzemyślanych działań. Jeżeli maluch samodzielnie nauczy się podejmować decyzje, to później będzie mu w życiu łatwiej. Rodzic, może oczywiście, a nawet powinien być obecny, przy takich wyborach, ale ostatecznie to dziecko powinno ustalić, co chce w takich sytuacji zrobić. Oczywiście, jeżeli jest to jakiś pomysł, który z bardzo dużym prawdopodobieństwem skończy się dla dziecko tragicznie lub jego wykonanie jest niebezpieczne dla jego zdrowia, to rodzic ma obowiązek zakazać mu takiej zabawy.

Uczy pewności siebie

Pewność siebie to cecha, która jest bardzo potrzeba zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dzięki niej maluchowi łatwiej jest podejmować decyzje i brać na siebie konsekwencje swoich działań. Gdy rodzice bardzo mocno kontrolują każdy krok dziecka, to odbierają mu poczucie, że coś wie i umie. Maluch wtedy myśli, że skoro na nic nie ma wpływu, to coś musi być z nim nie tak. Gdy pozwalasz dziecku podejmować samodzielne decyzje podczas zabawy, to jest to dowód Twojej wiary w jego możliwości. Jeżeli maluch się sam bawi, to wierzy w to, że poradzi sobie w większości sytuacji. Jak widzisz warto mu pozwolić na samodzielną zabawę, bo daje to wiele korzyści. 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020

Polecane

pixel