Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Zestaw do treningu cierpliwości dziecka

2018-12-03
Zestaw do treningu cierpliwości dziecka

Spis treści

Nauka wytrwałości w dążeniu do celu

Jaką to radość sprawia dziecku budowanie jak najwyższej budowli, a następnie przewracanie jej z okrzykiem satysfakcji. Dziecko widzi, że ułożenie wysokiej konstrukcji wymaga poświęcenia czasu i skoncentrowania się, a pośpiech, zdenerwowanie i pożądanie natychmiastowego efektu może sprawić, że budowla runie przed osiągnięciem swojego wymaganego, finalnego kształtu. Mimo, że na początku może mu się nie udawać, z czasem zrozumie, że dążenie do postawionego sobie celu jest okupione opanowaniem i wytrwałością.

W efekcie dziecko trenuje umiejętność cierpliwego czekania, co może okazać się wyjątkowo pomocne również dla rodziców. Niecierpliwe pytania „a czy to już?” mogą powtarzać się znacznie rzadziej, a być może całkowicie będą należeć do przeszłości. Można wysnuć wniosek, że zabawa klockami ma zatem funkcję edukacyjno-wychowawczą, która może pochłonąć dziecko na długie godziny.

Nie tylko dla maluchów

Ten swoisty trening cierpliwości dobrze jest zacząć już od najmłodszych lat, gdy dziecko poznaje świat i związki przyczynowo skutkowe, jakie nim rządzą. Uczy się, że metodą „prób i błędów” można dotrzeć do wymaganego celu, jeżeli naprawdę tego się chce, nie podda się i się na tym skoncentruje. Należy jednak podkreślić, że klocki są doskonałym wyborem nie tylko dla maluchów, ale i dla starszych dzieci. Na każdym etapie dzieciństwa zabawa klockami może przyczynić się do rozwijania umiejętności cierpliwego czekania i kształtowania zdolności sukcesywnego, niezłomnego dążenia do celu. Starsze dzieci mogą wymyślać bardziej zaawansowane konstrukcje, które wymagają jeszcze większej precyzji i samokontroli, na przykład poprzez bicie rekordów w długości czy wysokości budowli.
Korzyści w tym kontekście przyniesie także możliwość zabawy klockami w grupie, kiedy to cierpliwość może zostać wystawiona na poważne próby. Współpraca, zachowanie dyscypliny wewnętrznej i wypracowywanie konsensusów (np. poprzez dzielenie się częściami czy wzajemną pomoc w budowie) są niezwykle ważnymi umiejętnościami także w dorosłym życiu, które poprzez zabawę klockami można kształtować już w dzieciństwie.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018

Polecane

pixel