Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Ponadczasowe zabawki. Jaka jest magia klocków?

2023-06-23

Klocki to jedna z najlepszych form rozrywki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Budują więź między rodzicem a maluchem, a także pozwalają rozwijać różne ważne umiejętności. Według ekspertów od rozwoju konstruowanie mniej i bardziej skomplikowanych budowli wpływa na kreatywność, motorykę, precyzję oraz koordynację ręka-oko. Są to niezwykle ważne umiejętności, które pozwalają szybciej się uczyć, a do tego wpływają na sprawniejsze posługiwanie się długopisem. Jakie jeszcze supermoce mają klocki?

Spis treści

Jak zaczęła się popularność kloców?

Popularność klocków konstrukcyjnych sięga lat 20 XX wieku, kiedy to w Niemczech pojawiły się pierwsze modele tych zabawek. Jednym z pierwszych producentów klocków była firma LEGO, która rozpoczęła produkcję w 1932 roku. Początkowo były one produkowane z drewna, ale w latach 50. zaczęto wytwarzać je z tworzywa sztucznego, co pozwoliło na produkcję klocków o różnych kształtach i kolorach. Popularność klocków konstrukcyjnych rosła z każdym rokiem, dzięki ich uniwersalności, trwałości i możliwości budowania różnorodnych konstrukcji. Klocki te zyskały sympatię wśród dzieci w różnym wieku i zaczęły być używane nie tylko jako zabawki, ale także jako pomoc dydaktyczna w nauce matematyki, fizyki i innych przedmiotów. Popularność klocków konstrukcyjnych jako zabawki zaczęła rosnąć dopiero po drugiej wojnie światowej, kiedy to pojawiły się modele wykonane z tworzywa sztucznego, a ich produkcja stała się tańsza. Bardzo szybko pojawiło się wielu naśladowców, którzy tworzyli podobne produkty, wzorowane na marce LEGO. Obecnie ta forma zabawki ewoluowała i można znaleźć wersje dostosowane do potrzeb każdego dziecka, bez względu na wiek.

Dlaczego klocki konstrukcyjne uznaje się za ponadczasowe zabawki?

Klocki Klocki konstrukcyjne są ponadczasowymi zabawkami, ponieważ posiadają wiele zalet, które sprawiają, że są one atrakcyjne dla dzieci i dorosłych. Z pewnością warto zwrócić uwagę na kreatywność. Klocki pozwalają na rozwijanie kreatywności i wyobraźni poprzez tworzenie różnorodnych konstrukcji i modeli. Ta forma zabawki pomaga także w rozwijaniu zdolności manualnych, takich jak precyzja, koordynacja ręka-oko i umiejętność trzymania narzędzi. Zwłaszcza te ostatnie są wyjątkowo istotne dla maluchów i wspomagają proces nauki. Tego typu zabawki umożliwiają także tworzenie skomplikowanych konstrukcji, co z kolei wymaga logicznego myślenia i planowania. Dzięki temu dzieci rozwijają właśnie te ważne umiejętności. Ponadto klocki są odpowiednie dla dzieci w różnym wieku, dzięki czemu rodzice i opiekunowie mogą zabawiać się razem z dziećmi. Klocki konstrukcyjne są ponadczasowe i nie tracą na popularności przez lata. Należy także wspomnieć, że te są to rozwiązania, które dostępne są w różnych modelach i seriach, co natomiast wpływa na możliwość tworzenie interesujących budowli i stwarza nieskończone się możliwości zabawy.

Dlaczego warto kupić klocki swojemu dziecku?

Jeśli zależy Ci na rozwijającej zabawce dla Twojego dziecka, klocki konstrukcyjne to znakomite rozwiązanie. Posiadają w końcu masę zalet, które pomagają maluchowi w prawidłowym rozwoju. Według specjalistów nauka przez zabawę to jedna z najlepszych form edukacji, a klocki wspaniale się do tego nadają. Poza możliwością rozwijania wyobraźni i kreatywności, a także kształtowaniem umiejętności logicznego myślenia i zdolności manualnych, pozwala również na swobodną beztroską zabawę bez kontaktu z elektroniką. Budowanie jest różnorodne, często nawet skomplikowane, co dodatkowo uatrakcyjnia wolne spędzanie czasu. Coraz więcej mówi się także o poznawaniu, a w późniejszym wieku również doskonalenie wiedzy i umiejętności praktycznych związanych z fizyką, matematyką i geometrią. Zachęcanie pociech do tego typu zabawy znakomicie buduje relacje międzyludzkie i zachęca maluchy do poszukiwania własnych pasji. Warto wspomnieć także o tym, że zakorzenia w dzieciach chęć rozwiązywania zadań w sposób niesztampowy. Mniejsze dzieci uczą się wówczas najprostszych rzeczy takich jak dopasowywanie do siebie poszczególnych elementów, zgodnie z kształtem, kolorem i formą.

Dla dzieci, w jakim wieku sprawdzają się klocki?

Kwestia dopasowania klocków do wieku dziecka zależy od indywidualnych zdolności malucha. Z reguły dzieci już od wieku 2-3 lat mogą zacząć zabawę z klockami, jednak najwięcej korzyści z zabawy nimi odniosą pociechy w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (od 3 do 12 lat). Klocki te pozwolą na rozwijanie ich manualnych i logicznych umiejętności, kreatywności, wyobraźni oraz naukę przez zabawę. Dla dzieci starszych też będą one stanowić ciekawe wyzwanie, jednak dla najmłodszych najlepsze będą te o większych rozmiarach i prostsze w użyciu.

Dlaczego klocki konstrukcyjne cieszą się niesłabnącą popularnością?

Klocki, a zwłaszcza te w formie konstrukcyjnej cieszą się niesłabnącą popularnością, ponieważ są one uniwersalne i mogą być używane przez dzieci w różnym wieku. Służą do rozwijania zdolności manualnych, kreatywności i logicznego myślenia. Poza tym pozwalają na budowanie różnorodnych konstrukcji, co daje dziecku możliwość rozwijania wyobraźni i kreatywności. Dodatkowo klocki konstrukcyjne są trwałe i mogą być używane przez długi czas, co pozwala na długotrwałą zabawę i rozwój malucha. Warto również wspomnieć, że w sprzedaży znaleźć można również wersje w nieoczywistych formach i kształtach całkowicie bezpiecznych dla dzieci w różnym wieku. Wspaniale sprawdzają się również rozwiązania, które pozwalają na układanie puzzli oraz różnorodnych sześcianów.

Dlaczego klocki konstrukcyjne to znakomity pomysł na prezent?

Kreatywne zabawki to znakomity pomysł na prezent, ponieważ są one uniwersalne i mogą być używane przez dzieci w różnym wieku. Służą do rozwijania zdolności manualnych, kreatywności i logicznego myślenia. Poza tym klocki konstrukcyjne pozwalają na budowanie różnorodnych konstrukcji, co daje dziecku możliwość rozwijania wyobraźni i kreatywności. Warto wspomnieć również o trwałości i przyjemnej w odbiorze i całkowicie bezpiecznej konstrukcji. Taka forma zabawek pozwoli maluchowi na rozwijanie możliwości kreatywnych i szybszą naukę w szkole. Dzieci spędzające czas, w taki sposób są z reguły uzdolnione w przedmiotach ścisłych, a także pozwalają na szybsze oswajanie się z nowościami, których w szkole nie brakuje. Z pewnością dodatkowym atutem jest możliwość łączenia ze sobą różnych zestawów i sukcesywnego powiększania swojej kolekcji. Jakość takich klocków to ogromny atut, ponieważ są bezpieczne i jeśli dostosowane zostaną do wieku dziecka, nie stwarzają żadnego zagrożenia. Ponadto umożliwiają wygodne przechowywanie przez długie lata. Gwarantujemy, że taki prezent przypadnie do gustu każdemu dziecku, możesz je w końcu dopasować do zainteresowań malucha.

Jak kreatywna zabawa klockami wpływa na rozwój dziecka?

Kreatywna zabawa klockami może przyczynić się do rozwoju dziecka na różnych etapach jego życia. W wieku przedszkolnym klocki pomagają dzieciom rozpocząć trudną przygodę z koordynowanie swojego ciała. Mowa o kilku elementach takich jak: koordynacja ręka-oko, motoryka mała oraz zdolności manualne. Maluchy uczą się wówczas również rozwiązywania problemów poprzez próby i błędy podczas budowania różnych konstrukcji. Z kolei w wieku szkolnym, kreatywna zabawa klockami może doskonalić zdolności logicznego myślenia i twórczego rozwiązywania problemów. Pociechy mogą również nauczyć się planowania i organizacji pracy, a także rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność. Dla dzieci starszych kreatywna zabawa klockami może również rozwijać umiejętności matematyczne, takie jak rozumienie pojęcia przestrzeni i proporcji oraz rozwiązywania problemów geometrycznych. Wszystkie z nich mogą przydać się im w przyszłości w nauce i pracy. Warto oczywiście dostosować propozycje idealne do wieku swojego dziecka. Zwróć uwagę na każdy aspekt nie tylko kolorystykę, ale również różnorodne kształty, możliwość tworzenia rozmaitych konstrukcji oraz zainteresowania Twojego malucha.

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel