Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

O czym pamiętać przy wyborze klocków dla dziecka?

2018-09-18
O czym pamiętać przy wyborze klocków dla dziecka?

Spis treści

Czy klocki dla dziewczynek to odpowiednia zabawka?

Klocki Magnetyczne MagFunMali chłopcy już od wczesnego dzieciństwa wykazują zainteresowanie zabawkami, za pomocą których możliwe jest przekształcanie różnych segmentów, tworzenie konstrukcji, czy wprawianie obiektów w ruch. Nic dziwnego, że to właśnie klocki są dla wielu chłopców ulubionym rodzajem zabawek. Układanie klocków i łącznie ze sobą rozmaitych elementów to przede wszystkim nieskończone możliwości konstrukcyjne i mnóstwo świetnej zabawy. O ile jednak klocki kojarzone są z zabawkami typowo chłopięcymi, to warto pamiętać, że ich charakter jest dużo bardziej uniwersalny.

Wśród szerokiej gamy modeli, możemy więc znaleźć nie tylko zestawy dla chłopców, ale i klocki dla dziewczynek, dostosowane do upodobań młodych dam. Na wczesnym etapie życia dziecka, wygląd klocków nie posiada większego znaczenia, jednak z czasem element ten staje się coraz istotniejszy. Wybierając zabawki dla dziewczynek warto zwrócić uwagę na ich kolorystykę oraz motywy przewodnie. Z uwagi na preferencje wielu dziewczynek, doskonale sprawdzą się zestawy z pastelowymi elementami, pozwalające na konstruowanie zwierzątek, pałaców, czy kwiatów.

Zabawa klockami a wiek dziecka

Wybór odpowiednich klocków dla dziecka może być dla rodzica trudnym zadaniem, biorąc pod uwagę mnogość modeli, jakie są dostępne na rynku. Warto pamiętać o tym, że różne modele zabawek często dedykowane są konkretnej grupie wiekowej, co oznacza, że nie nadają się one dla dzieci w każdym wieku. Dzieci z różnych grup wiekowych znajdują się na zupełnie innym etapie rozwoju, dlatego też posiadają one odmienne potrzeby. Z wiekiem dziecka stopniowo zmieniają się preferencje, jak również z czasem wykształcają się pierwsze zainteresowania. Dzieci w wieku 2-3 lat nie rozwinęły jeszcze zdolności manualnych, jak również mają tendencję do wkładania zabawek do ust, dlatego wśród zestawów dla najmłodszych można znaleźć m. in. klocki piankowe czy zestawy z dużymi elementami. Dla porównania, dzieci w wieku szkolnym posiadają już umiejętności, które pozwalają im na precyzyjne łączenie elementów. Dzieci w tym wieku oczekują nowych, ciekawych wyzwań, w związku z czym chętnie sięgają po bardziej zaawansowane modele zabawek, takie jak klocki dinozaury, klocki w kształcie robotów, samochodów, czy statków.

Podsumowanie

Wybierając odpowiednią zabawkę dla naszej pociechy warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kryteriów – najważniejszym z nich jest wiek dziecka. Zabawka dobrana niezgodnie z wiekiem dziecka, może być dla niego nieodpowiednia z uwagi na bezpieczeństwo dziecka (zbyt małe elementy, które małe dziecko mogłoby połknąć) oraz poziom trudności. Zbyt wysoki poziom trudności może skutecznie zniechęcić naszą pociechę, z kolei zbyt łatwy poziom sprawi, że dziecko szybko znudzi się taką zabawką. Warto wziąć pod uwagę także preferencję naszej pociechy – wybierajmy inne klocki dla dziewczynek, a inne dla chłopców. To właśnie dziecku zabawka jest dedykowana, dlatego zadbajmy o to, by mogła dostarczyć mu wiele radości.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
pixel