Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Jak spędzać czas z dzieckiem, gdy na zewnątrz zimno?

2019-04-30
Jak spędzać czas z dzieckiem, gdy na zewnątrz zimno?

Spis treści

Wspólna zabawa w cieple ogniska domowego

Wbrew pozorom dziecko może aktywnie i wartościowo spędzać czas także w domu. Można to zrobić na przykład poprzez połączenie zabawy z rozwojem umiejętności dziecka. By tego dokonać, warto sięgnąć po zestaw klocków. Wspólna zabawa klockami sprawia, że maluch kształtuje w sobie nowe umiejętności i rozwija zdolności, które już posiada. Szereg naukowych publikacji potwierdza, że zabawa klockami przyczynia się do rozwoju inteligencji przestrzennej dziecka, jego zdolności manualnych, matematycznych, plastycznych i wielu innych.
Zabawa w grupie, na przykład z rodzicami, rodzeństwem czy rówieśnikami dziecka, rozwija jego zdolności społeczne, asertywność, zdolność koncentracji i cierpliwość. Warto zatem rozważyć wspólne konstruowanie budowli z klocków, niż spędzać czas przed komputerem czy telewizorem, do tego jeszcze osobno – w różnych pokojach. Ważne jest, by budować i umacniać zdrową więź pomiędzy dorosłym a dzieckiem na wszelkie sposoby i przy każdej możliwej okazji.

Budowanie bazy, wielkiej wieży, a może operacja na misiu…?

Klocki dla dzieci mogą być wykorzystywane jako materiały pomocne w budowie wielu kreatywnych konstrukcji. Gdy zimowa pogoda nie zachęca do zabaw na zewnątrz, można zasugerować maluchowi, by postarał się skonstruować z klocków swoją własną bazę, w której będzie mógł się schować. Można mu też pomóc w budowaniu ogromnej wieży, by potem pozwolić na jej spektakularne zniszczenie. Zabawy klockami mogą przybierać także inne formy – elementy zestawu klocków mogą być zabawkowymi przyrządami do przeprowadzenia operacji na misiu. Należy przyznać, że kreatywność dzieci często zdumiewa niejednego dorosłego. Nasuwa się zatem, że klocki są bardzo dobrym narzędziem do poznawania wyobraźni dziecka i jego ciekawych pomysłów, a co za tym idzie, do umocnienia wspólnej, rodzinnej więzi.

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019

Polecane

pixel