Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Czy warto wybrać klocki magnetyczne dla małych dzieci?

2023-06-23

Klocki magnetyczne mogą być dobrym wyborem dla małych dzieci, ponieważ pomagają rozwijać zdolności manualne i kreatywność. Magnetyczne klocki pozwalają dzieciom na łatwiejsze budowanie konstrukcji i są bezpieczne dla małych rąk. Mogą one również pomóc dzieciom rozwijać umiejętności geometryczne i przestrzenne, ponieważ pozwalają na tworzenie trójwymiarowych budowli. Doskonale sprawdzają się również dla starszaków, zwłaszcza w przypadku nauki matematyki na poziomie wczesnoszkolnym. Wielu specjalistów zaznacz, że nauka poprzez zabawę daje najlepsze rezultaty. Do tego uczy cierpliwości, logicznego myślenia i skłania do niesztampowego podejście do różnych problemów, wszystko to przyda się dziecku w dorosłym życiu i prawidłowym funkcjonowaniu w społeczeństwie.

Spis treści

Od którego roku życia można używać klocków magnetycznych?

Producenci klocków magnetycznych często sugerują, że ich produkty są odpowiednie dla dzieci od 3. roku życia. Wiek ten jest uważany za właściwy, ponieważ dzieci są już wówczas w stanie rozumieć podstawowe pojęcia geometryczne i przestrzenne, a także potrafią skupić się na jednej czynności przez pewien czas. Jednak zawsze zaleca się, by rodzice nadzorowali dzieci podczas zabawy z klockami magnetycznymi, ponieważ niektóre z nich mogą być małe i łatwe do połknięcia. Zaleca się zatem zakup ich dzieciom w wieku 5 lat lub na etapie zerówki, gdzie wiedza, którą posiądą, okaże się naprawdę przydatna, nie tylko podczas liczenia, ale również przy nauce prawidłowego trzymania długopisu.

Dlaczego dzieci tak bardzo lubią klocki magnetyczne?

Dzieci lubią klocki magnetyczne z wielu powodów. Po pierwsze, pozwalają im na rozwijanie swoich zdolności manualnych i koordynacji ręka-oko, ponieważ maluchy muszą dokładnie dopasowywać poszczególne elementy do siebie. Po drugie, klocki magnetyczne umożliwiają pociechom na różnym etapie rozwoju na kształtowanie ich kreatywności i wyobraźni. Mogą bowiem dowolnie tworzyć nie tylko wymyślne konstrukcje, ale również zbliżone do naturalnych wzorów modele np. samochodów. Natomiast po trzecie, ta forma zabawek zapewnia im wiele godzin rozrywki i rozwija ich umiejętności geometryczne i przestrzenne. Do tego są w pełni bezpieczne i trwałe, co pozwala rodzicom na spokojne pozostawienie dziecka z zabawką. Trzeba również wymienić przyjemną w dotyku formę, ciekawe kolory i kształty, a do tego lekkość i łatwość w utrzymaniu czystości. Dzięki temu można je bez przeszkód zabierać ze sobą na różne wycieczki czy choćby dłuższą podróż samochodem. Dla ułatwienia warto mieć niewielką tablicę magnetyczną i mały zestaw klocków w aucie, co umożliwi Ci skorzystanie z nich, gdy będziecie stali w korku. Bardzo dużym atutem jest także fakt, że z ich pomocą możesz zachęcić swojego malucha do kreatywnego spędzania czasu z dala od szkodliwej dla oczu elektroniki.

W kształtowaniu jakich umiejętności pomagają klocki magnetyczne? 

Klocki magnetyczne mogą pomóc dzieciom w kształtowaniu wielu umiejętności. Wśród nich znajdują się z pewnością zdolności manualne, które przez wiele osób wymieniane są jako najważniejsza cecha, która bardzo przydaje się w przyszłości. Jak to konkretnie wygląda? Poprzez dopasowywanie i łączenie klocków, dzieci rozwijają swoje zdolności koordynacyjne i manualne. Bardzo proste, nieprawdaż? Klocki uzupełnione o magnetyczne elementy pozwalają dzieciom na tworzenie różnych konstrukcji i modeli, co rozwija ich kreatywność i wyobraźnię. Jeśli chcesz szybko i sprawnie kształtować umiejętności geometryczne i przestrzenne u swojej pociechy, wystarczy zastosować klocki magnetyczne. Te cudownie rozwiązania poprzez budowanie trójwymiarowych konstrukcji, uczą podstawowych pojęć geometrycznych i przestrzennych, takich jak położenie, orientacja i proporcje. Sam przyznasz, że z pewnością przydadzą się one każdemu dziecku na podstawowym etapie nauczania. Warto mieć na uwadze, że nauka przez zabawę jest bardzo skutecznym sposobem na zachęcenie nawet małych dzieci do nabywania nowych umiejętności. Klocki pozwalają również na rozwiązywanie problemów i zagadek poprzez budowanie różnych konstrukcji. Ważną kwestią jest także umiejętność planowania i organizacji. Co oczywiście bardzo przydaje się na wielu płaszczyznach życia.

Magnetyczne klocki konstrukcyjne zalety

Magnetyczne klocki konstrukcyjne posiadają wiele zalet. Zanim zakupisz konkretny model, warto oczywiście poznać je wszystkie! Tego typu zabawki nie sprawiają większych trudności podczas użycia, co pozwala z kolei na korzystanie z nich przez przedszkolaki i młodsze dzieci, oczywiście od 3. roku życia. Małe rączki bez trudu poradzą sobie z ich łączeniem. Magnetyczne klocki konstrukcyjne pozwalają dzieciom na rozwijanie swojej wyobraźni poprzez budowanie różnych kształtów i konstrukcji. Znakomicie sprawdzają się również w przypadku kształtowaniu motoryki małej. Aktywnie rozwijają ich koordynację ręka-oko oraz motorykę małą poprzez zabawę z klockami. Taka forma nauki poprzez zabawę połączona z dużą uwagą ze strony rodziców to przepis na sukces zarówno u małych dzieci, jak i starszaków, które wchodzą w etap bardziej złożonej matematyki, a nawet fizyki

Czy klocki magnetyczne mają wady?

Należy również wspomnieć o drugiej stronie tych rewelacyjnych klocków. Mają one bowiem również swoje wady. Wśród nich wymienia się dostępność. Jak na razie można je znaleźć jedynie w dobrych sklepach z zabawkami, a czasem w doskonale zaopatrzonych punktach papierniczych. Zdecydowanie łatwiej jest znaleźć klasyczne klocki w prostej formie. Klocki magnetyczne są także nieco droższe niż tradycyjne rozwiązania w tym zakresie. Jednak gwarantujemy, że naprawdę warto je zakupić swojemu maluchowi. Niektóre produkty mogą również posiadać podświetlenie, co jest oczywiście dodatkowym atutem dla maluchów. Może się jednak okazać problematyczne dla dorosłych, zwłaszcza jeśli stracą swoje świetlne walory. Magnetyczne klocki konstrukcyjne są specjalistycznym zestawem zabawek, dlatego ich wygląd może nie być tak atrakcyjny, jak klasycznych klocków konstrukcyjnych. Z pewnością występuje również mniej różnorodnych zestawów. Rozwiązania magnetyczne różnych producentów nie zawsze są ze sobą kompatybilne, co może ograniczać możliwości zabawy. Warto zatem sprawdzić tę zależność przed nabycie konkretnego modelu.

Do jakich zabaw można wykorzystać klocki magnetyczne?

Magnetyczne klocki konstrukcyjne mogą być wykorzystywane do wielu różnych zabaw, w tym najbardziej powszechnej, czyli budowania. Dzieci mogą tworzyć różne konstrukcje i modele z klocków, rozwijając swoją kreatywność i wyobraźnię. Zabawki magnetyczne, takie jak klocki mogą być wykorzystywane do nauki podstaw fizyki i geometrii, pomagają także zrozumieć podstawowe zasady różnych konstrukcji. Magnetyczne układanki wspaniale sprawdzają się również roli wspaniałych zabawek i często trafiają do czołówki ukochanych przedmiotów. Można dzięki nim tworzyć niesamowite scenerie i postaci. Tak kreatywne przedmioty mogą być wykorzystywane do nauki różnych przedmiotów, takich jak matematyka, fizyka, geometria, a nawet chemia. Doskonale sprawdzają się także w przypadku zabaw grupowych, dlatego często znajdują się na wyposażeniu świetlicy szkolnej czy przedszkola. Uczą pracy zespołowej, rozwiązywania konfliktów i komunikacji!

Czy klocki magnetyczne sprawdzą się również dla starszych dzieci?

Warto także wspomnieć, że klocki konstrukcyjne wzbogacone o magnes mogą być odpowiednie również dla starszych dzieci, ponieważ oferują one różne poziomy trudności i umożliwiają tworzenie bardziej skomplikowanych konstrukcji. Starsze dzieci mogą korzystać z magnetycznych klocków, by rozwijać swoją kreatywność, zdolności manualne oraz logiczne myślenie. Magnetyczne klocki pozwalają na tworzenie coraz bardziej skomplikowanych konstrukcji, które mogą być dla dzieci znacznie bardziej interesujące niż te z tradycyjnych klocków. Co więcej, starsze dzieci mogą korzystać z tych przedmiotów, by rozwijać swoje umiejętności matematyczne, fizyczne czy też architektoniczne. Mogą być one również używane do nauki geometrii oraz projektowania, umożliwiając dzieciom tworzenie skomplikowanych konstrukcji.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel