Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

10 pomysłów na zabawę z dzieckiem w domu

2020-10-23
10 pomysłów na zabawę z dzieckiem w domu

1.     Przygotowywanie mas do lepienia

Dziecko może wspólnie z Tobą zrobić różnego rodzaju masy. Na pewno doskonale pamiętasz z dzieciństwa na przykład masę solną albo ciastolinę. Z tego rodzaju mas dziecko może ulepić na przykład ludzika lub ulubione zwierzątko. Taka zabawa rozwija nie tylko wyobraźnię, ale również zdolności manualne. 

2.     Wspólne słuchanie muzyki

Ta zabawa może polegać nie tylko na samym słuchaniu ulubionych utworów, ale również na przykład na próbowaniu ich zaśpiewania albo odgadnięcia, jaki instrument właśnie zaczął grać. Dziecko również może starać się odtworzyć rytm, który słyszy.

3.     Zabawa z produktami spożywczymi

Dzieci bardzo lubią poznawać otaczający je świat, w tym również od strony kulinarnej. Dobrym pomysłem na zabawę jest danie maluchowi do spróbowania nowych produktów. Dzięki temu będzie mogło poznać różne smaki i zapachy. Mogą to być owoce, warzywa albo aromatyczne przyprawy.

4.     Układanie puzzli

Chociaż tę zabawę zna każdy, to nigdy się ona nie znudzi. Tak samo, jak w przypadku zabawy klockami, można stworzyć coś od podstaw. Układanie puzzli nie tylko jest wciągające, ale również uczy cierpliwości.

5.     Zabawa w dom

Każde dziecko wcześniej, czy później zacznie się bawić w dom. Dzięki wspólnej zabawie z Tobą będzie się mogło dowiedzieć więcej o świecie i o tym, jakie role społeczne spełniają poszczególni członkowie rodziny.

6.     Zabawa w chowanego

Tak samo, jak w przypadku układania puzzli, jest to zabawa stara jak świat, której reguł nie trzeba nikomu tłumaczyć. Dziecko się chowa, a Ty go szukasz albo odwrotnie. Przy tej zabawie zawsze jest mnóstwo śmiechu i radości.

7.     Malowanie kredkami lub farbami

Jeżeli Twoje dziecko bardzo lubi pokrywać kolejne kartki swoimi obrazkami, to daj mu możliwości jak największego rozwijania jego pasji. Żeby zabawa była jeszcze ciekawsza i bardziej rozwijająca, to poproś malucha, żeby namalował specjalnie dla Ciebie jakiś przedmiot lub zwierzę.

8.     Zabawa w sklep

Kto nie lubi chodzić na zakupy? Dzięki tej zabawie możesz pokazać dziecku, jak wyglądają codzienne zakupy. Gdy dziecko jest starsze, to możesz dodać też element matematyczny, w postaci konieczności wydawania Ci reszty.

9.     Czytanie książek dla dzieci

Maluchy w większości przypadków uwielbiają wspólne czytanie książek z rodzicami i to nie tylko przed snem. Obecnie jest bardzo szeroki wybór książeczek dla dzieci, które nie tylko są czystą rozrywką, ale również dostarczają dużo wiedzy o otaczającym malucha świecie.

10.  Klocki - zabawa z klockami najlepsza na nudę!

W ofercie naszego sklepu internetowego mamy ogromny wybór klocków dla dzieci. Pierwsza ciekawa opcja to klocki magnetyczne. Mogą być one wykonane między innymi z drewna lub z plastiku. Dzięki temu, że klocki są wyposażone w magnesy, dziecko może je swobodnie ze sobą łączyć. 

Kolejna bardzo interesująca kategoria to klocki edukacyjne. Pomagają one dziecku nie tylko w ogólnym rozwoju, ale również w nauce liczenia lub czytania. Zabawa takimi klockami uczy cierpliwości i niepoddawania się. Przy tym jest doskonałą rozrywką. 

Natomiast klocki drewniane można już zaliczyć do klasyki. Znają je wszyscy od wielu pokoleń. Te klocki dla dzieci są wyjątkowo trwałe, przyjazne dla środowiska naturalnego i można z nich budować niezliczoną ilość konstrukcji.

Warto do zabawy z maluchem wykorzystać również klocki konstrukcyjneJak sama ich nazwa wskazuje, są to klocki wprost stworzone do budowania. Zabawa takimi klockami rozwija wyobraźnię, w tym również wyobraźnię przestrzenną.

Zabawa klockami jest odpowiednia zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Klocki dla dziewczynek zazwyczaj występują w pastelowych kolorach i można z nich zbudować bajkowy świat pełen kucyków i zamków. Natomiast klocki dla chłopców umożliwiają budowanie z nich na przykład samochodów, pociągów albo pojazdów spotykanych na placu budowy. 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

pixel