Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Czy klocki plastikowe są bezpieczne dla dziecka?

2018-08-07
Czy klocki plastikowe są bezpieczne dla dziecka?

Spis treści

Czy klocki plastikowe są bezpieczne dla dziecka? Zalety plastikowych klocków. 

Kolorowe klocki konstrukcyjne IncastroWśród różnorodnych modeli klocków, jakie są dostępne na rynku, często można spotkać się z podziałem na klocki plastikowe oraz na klocki drewniane. Oba wymienione rodzaje klocków posiadają zarówno wady, jak i zalety, w związku z czym opinie na temat poszczególnych modeli mogą być podzielone. Klocki wykonane z plastiku cenione są przede wszystkim za ogromne możliwości, jakie oferują. To właśnie one wykorzystywane są do tworzenia bardziej lub mniej złożonych konstrukcji, dzięki którym dziecko już od najmłodszych lat może rozwijać zarówno zdolności manualne, jak również kreatywne myślenie.

Dodatkową zaletą plastikowych zabawek jest aspekt higieniczny – klocki te można bez problemu umyć i zdezynfekować, bez obawy o pojawienie się niechcianej wilgoci czy pleśni. Mimo niewątpliwych zalet plastikowych zabawek, wielu rodziców obawia się o szkodliwy wpływ tworzywa sztucznego na zdrowie i bezpieczeństwo ich pociech. Czy słusznie?

O czym warto pamiętać kupując klocki plastikowe dla dziecka?

Sięgaj po zabawki atestowane
Wybierając klocki dla dzieci, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość tworzywa, z jakiego zostały wykonane. Istotne jest, czy interesujący nas model posiada niezbędne atesty bezpieczeństwa, zgodne z normami unijnymi. W tym celu sięgać po wyroby znanych i renomowanych producentów którzy cieszą się zaufaniem wśród klientów, jak również korzystajmy ze sprawdzonych sklepów sprzedających zabawki. Częstochowa jest miastem, w którym znajdziemy szeroki wachlarz wysokiej jakości produktów, przeznaczonych zarówno dla najmłodszych użytkowników, jak i dzieci w wieku szkolnym. Unikajmy z kolei produktów wątpliwego pochodzenia, ze względu na fakt, że często ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Produkty pochodzenia chińskiego mogą nie tylko zawierać szkodliwe ftalany, ale również mogą łatwo ulegać zniszczeniu, tworząc pęknięcia i ostre krawędzie. To właśnie niskiej jakości plastik może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych pociech, a nie plastik sam w sobie.
Dobieraj zabawki do wieku dziecka
Przy zakupie odpowiedniej zabawki warto również pamiętać o tym, aby była ona dostosowana do wieku dziecka. Klocki dedykowane najmłodszym użytkownikom pozbawione są niewielkich elementów, które mogłyby zostać przez dziecko połknięte. Wśród zestawów dla najmłodszych, możemy znaleźć tak zwane wafle, czyli klocki wykonane z miękkiego plastiku, które łączą się ze sobą za pomocą charakterystycznych wypustek. Tego typu klocki pozwolą dziecku na wykreowanie przestrzennych konstrukcji, zapewniając mu i frajdę, i bezpieczeństwo. .

Podsumowanie

Klocki plastikowe dzięki swojemu uniwersalnemu charakterowi i szerokim możliwościom konstrukcyjnym, doskonale nadają się dla dzieci z różnych grup wiekowych. W trosce o bezpieczeństwo naszych pociech, warto postawić na produkty wykonane z wysokojakościowego plastiku – trwałego i odpornego na uszkodzenia. Przy wyborze odpowiedniej zabawki zwracajmy zatem uwagę na to, czy posiada ona odpowiednie atesty. Jeżeli nie mamy pewności czy dana zabawka będzie odpowiednia dla naszego dziecka, należy upewnić się, dla jakiej grupy wiekowej jest ona przeznaczona. Sięgając po wyroby znanych producentów i stosując się do zaleceń zawartych w instrukcji i na opakowaniu, jesteśmy w stanie uniknąć sytuacji, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu naszego dziecka.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
pixel