Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Jakie klocki dla dziecka kupić? - Co musisz wiedzieć przed zakupem?

2021-12-20
Jakie klocki dla dziecka kupić? - Co musisz wiedzieć przed zakupem?

Klocki dla dziecka to jeden z lepszych prezentów, jakim można je obdarować. Te małe elementy wpływają pozytywnie na dziecko na różnych etapach rozwoju, pomagają mu poznawać świat i pobudzać jego wyobraźnię. Klocki należy jednak dopasować do wieku dziecka, poziomu jego rozwoju, a także do jego zainteresowań. Kiedy kupić pierwsze klocki? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie klocki wybrać dla rocznego, dwuletniego i czteroletniego dziecka, a jakie kupić sześciolatkom i starszym dzieciom?

Spis treści

Jak wybrać najlepsze klocki dla dziecka? 

Każdy etap rozwoju dziecka wymaga dostosowania do niego klocków o innym poziomie trudności. Zabawa klockami wiąże się z osiąganiem wielu korzyści, jednak zabawki te nie spełnią swojej funkcji, jeśli dziecko nie będzie chciało lub nie będzie potrafiło się nimi bawić. Dlatego tak ważne jest, by wybierając klocki dla dziecka, zwrócić uwagę na jego wiek, poziom rozwoju, a także zainteresowania. Z drugiej strony należy przyjrzeć się temu, jakie są rodzaje klocków oraz jakie parametry je różnicują. Zgłębienie tego tematu sprawi, że dziecko otrzyma wymarzony zestaw klocków.

Jak dopasować klocki do wieku dziecka? 

Dziecko na każdym etapie rozwoju ma inne potrzeby, zainteresowania, a także umiejętności. Dlatego też klocki muszą być dopasowane do wieku dziecka tak, by były dla niego interesujące i rozwijające. Dwulatek z pewnością nie będzie zachwycony z metalowych klocków, które będą miały małe rozmiary oraz będą wymagały dużej precyzji podczas układania. Z kolei ośmiolatek będzie zawiedziony, jeśli dostanie drewniane klocki o dużych rozmiarach. Aby nie zniechęcić dziecka do dalszej zabawy klockami, należy wybierać takie, które będą odpowiednie dla jego wieku. 

Od jakiego wieku można kupić dziecku klocki? 

Pierwszy zestaw klocków można podarować już kilkumiesięcznemu dziecku, które jest w stanie chwycić rączką różne przedmioty. Dla maluszka należy jednak wybrać miękkie i wytrzymałe klocki, których nie przegryzie, a także lekkie, które będzie mógł bezproblemowo podnosić. Niemowlak z pewnością będzie próbował wsadzić klocki do buzi, dlatego muszą być one duże, by dziecko nie mogło ich połknąć. W tej roli idealnie sprawdzą się klocki gumowe i teksturowe, które spełniają powyższe wymagania. Dla trochę starszego dziecka warto kupić klocki od 1 roku życia, które mają przyjemne dla oczu, pudrowe odcienie i duże rozmiary. Pomogą one dziecku rozwijać podstawowe funkcje poznawcze i ruchowe, a ich atrakcyjny wygląd z pewnością zaciekawi dziecko i zachęci do sięgnięcia po nie.

Jakie klocki wybrać dla dwulatka i trzylatka?

Klocki dla dwulatka przede wszystkim powinny być drewniane i magnetyczne. Duże elementy będą łatwe do układania, a kolory klocków zachęcą energicznego malucha do zabawy. Z pomocą takich klocków dziecko będzie mogło rozwijać swoją kreatywność oraz budować najróżniejsze konstrukcje. Jeśli chodzi o klocki dla trzylatka, warto wybrać zestawy składające się z większej ilości elementów. Dobrym pomysłem będą klocki o różnych kształtach, takich jak koło zębate, sześciokąt, czy inne elementy, które pomogą ożywić zbudowane konstrukcje. W tym wieku dla dziecka polecane są plastikowe klocki, które otworzą przed nim wielki świat nieograniczonego konstruowania. 

Jakie klocki kupić starszym dzieciom?

Klocki dla dzieci 4+ dają o wiele więcej możliwości. Starsze dzieciaki poradzą sobie z ułożeniem bardziej skomplikowanych klocków konstrukcyjnych, dzięki którym zbudują jeżdżące samochodziki lub obracający się młyn. Czteroletnie dziecko może bawić się także klockami edukacyjnymi z cyframi i literkami, które pomogą mu nauczyć się liczyć i pisać. Jak wybrać klocki dla 5 i 6 latków? W takim wieku dzieci bez problemu poradzą sobie z zestawami mającymi nawet ponad 1000 elementów. Tak duże zestawy pozwolą im konstruować dowolne budowle oraz umożliwią zabawę w większym gronie. Warto sięgnąć także po tematyczne zestawy klocków, które pozwalają na zbudowanie ulubionej postaci z bajki, zwierzaka lub instrumentu muzycznego. Klocki tematyczne są idealnym rozwiązaniem także dla najstarszych dzieci. Klocki dla dzieci powyżej 7 i 8 r.ż. to przede wszystkim wytrzymałe, kolorowe i duże zestawy z obszernymi instrukcjami obsługi. Dziecko w takim wieku może samodzielnie odczytywać instrukcję oraz próbować układać nawet bardziej skomplikowane konstrukcje. W takim wieku warto wzbudzić w dziecku ciekawość, ale także determinację oraz dążenie do osiągnięcia celu. Najstarszym dzieciom warto kupić także klocki plastikowe o nietypowych kształtach, a także małe modele metalowe.

Jakie są rodzaje klocków dla dzieci?

Klocki dla dzieci często rozróżnia się ze względu na ich zastosowanie lub rodzaj materiału, z którego zostały wyprodukowane. Posługując się tymi kategoriami, można wyróżnić:

 • klocki edukacyjne: w tej kategorii można znaleźć bardzo różne zestawy klocków, których cechą wspólną jest nauka poprzez zabawę. Dzięki nim dziecko otrzyma wciągającą rozrywkę, a także szereg korzyści edukacyjnych.
 • klocki konstrukcyjne: przeznaczone są dla dzieci, które uwielbiają budować. Z ich pomocą dziecko może stworzyć każdą budowlę, w czym pomogą mu także liczne instrukcje. Zestawy klocków konstrukcyjnych składają się nawet z 1000 elementów, gwarantując tym samym nieograniczone możliwości budowania.
 • klocki drewniane: przeznaczone są one dla dzieci od 1 r.ż. Mają najróżniejsze kształty, a ich układanie polega przede wszystkim na układaniu na sobie poszczególnych elementów zestawu.
 • klocki plastikowe: z tych zabawek mogą korzystać dzieci już od 6 miesiąca życia. Na rynku można znaleźć wiele zestawów, które są przeznaczone dla każdej grupy wiekowej.Klocki plastikowe są bardzo zróżnicowane. Można wskazać różne wielkości elementów, różne ilości klocków w zestawie, a także inny sposób łączenia ze sobą poszczególnych części.
 • klocki magnetyczne: zawierają one magnesy umożliwiające łączenie poszczególnych elementów. Z magnetycznych klocków mogą korzystać zarówno najmłodsi, jak i starsi. Dzięki nim dziecko może stworzyć każdą konstrukcję, nawet taką, która przeczy grawitacji.

Jakie parametry powinny mieć dobre klocki? 

Klocki dla dzieci mają różne rozmiary, dopasowane do poziomu rozwoju dziecka. Poszczególne rodzaje klocków różnicuje także ich barwa oraz posiadanie odpowiednich atestów. Kolory klocków powinny być miłe dla oczu, ponieważ wpłynie to na komfort zabawy. Odcienie muszą być także żywe i wyraźne, by zachęcać dzieci do zabawy, poprzez wzbudzenie ich ciekawości. Klocki dla dzieci w różnych barwach można wykorzystać do nauki kolorów. Co więcej, dzięki różnorodności barw, dzieci będą mogły zbudować większą ilość bardziej realistycznych konstrukcji i budowli. Wybierając klocki dla dzieci, należy zwrócić uwagę również na to, czy mają one odpowiednie certyfikaty i atesty. Ich obecność jest bardzo ważna, ponieważ potwierdzają one to, że klocki są bezpieczne dla dziecka w danym wieku. Ważne jest, by wybierać wyłącznie sprawdzone klocki na prezent z odpowiednimi certyfikatami jakości.

Jak wybrać klocki, które spodobają się dziecku? 

Wybór odpowiedniego zestawu klocków dla dziecka nie jest prosty, jednak mamy nadzieję, że zebrane w tym artykule informacje będą pomocne podczas zakupów. Klocki powinny być dopasowane do wieku dziecka, a także do jego zainteresowań. Większość chłopców niewątpliwie wybrałaby dla siebie klocki, umożliwiające budowanie traktorów, wyścigówek czy pistoletów. Z kolei dziewczynki sięgnęłyby po klocki, z których mogłyby zbudować np. dom dla lalek. Warto pamiętać jednak o tym, że również dziewczynki mogą preferować zabawę samochodami i nie ma w tym nic złego. Dlatego też, kupując klocki dla chłopca lub dziewczynki, warto wybrać zestaw tematyczny, związany z tym, co dziecko lubi. Inną opcją jest wybór dużego zestawu klocków z instrukcjami, z których pomocą można zbudować dosłownie wszystko! Jeśli dziecko ma już jeden zestaw klocków określonego rodzaju, warto następnym razem kupić klocki z zupełnie innej kategorii. Dla przykładu, jeśli mały konstruktor ma zestaw klocków drewnianych lub magnetycznych, dobrym pomysłem będzie uzupełnienie jego kolekcji o klocki plastikowe.

W jaki sposób klocki wpływają na rozwój dzieci? 

Przed zakupem klocków warto dowiedzieć się także, jaki wpływ mają te zabawki na rozwój dziecka. Lista korzyści wynikających z zabawy klockami jest bardzo długa, a wśród nich niewątpliwie warto wskazać na radość dziecka układającego ulubione budowle. Klocki pomagają również ćwiczyć zdolności manualne, koncentrację oraz koordynację wzrokową. Dzięki nim dzieci rozwijają swoją kreatywność i wyobraźnię oraz mogą budować własny, wyimaginowany świat. Układanie klocków to także nauka wdrażania w życie swoich pomysłów. Dziecko musi nie tylko wyobrazić sobie to, co zbuduje, ale także urzeczywistnić swoją wizję.

Jakie umiejętności rozwija dziecko podczas zabawy klockami? 

Podczas budowania z klocków dzieci rozwijają zdolności poznawcze, a także manualne. Zabawa klockami to świetna okazja na wspólną zabawę z dzieckiem oraz zacieśnienie wzajemnych relacji. Co więcej, z pomocą klocków można nauczyć dziecko kilku przydatnych rzeczy, takich jak:rozpoznawanie kolorów i kształtów, klasyfikowanie klocków,liczenie, czy poznanie relacji przestrzennych. Dzięki klockom dzieci mogą również:

 • rozwijać swoją spostrzegawczość,
 • ćwiczyć koncentrację,
 • trenować precyzję i dokładność,
 • uczyć się konsekwencji,
 • rozwijać swoją pomysłowość,
 • uczyć się myślenia analitycznego,
 • poznawać zależności przyczynowo-skutkowe,
 • uczyć się współpracy z innymi dziećmi.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixel