Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka? Kilka porad!

2021-07-20
Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka? Kilka porad!

Często zdarza się, że dzieci w każdym wieku mają problemy z utrzymaniem porządku w swoich pokojach. W jaki sposób zapanować nad chaosem i jak zachęcić dziecko do porządkowania własnej przestrzeni?

Spis treści

Niektóre dzieci mogą zwyczajnie lubić mieć bałagan w swoim pokoju. W końcu najlepiej wiedzą, gdzie wszystko się znajduje mimo, że z punktu widzenia rodzica wygląda to zupełnie inaczej. Również starsze dzieci mogą mieć problem z samodzielnością i odkładaniem zabawek na swoje miejsce. Niezależnie od wieku, dziecko potrzebuje Twojej pomocy, a my chętnie doradzimy, jak utrzymać porządek w pokoju wykorzystując pojemniki na zabawki czy też pudełka, w których zmieszczą się wszystkie klocki, posegregowane według modelu lub koloru.

Jak zachęcić dziecko do sprzątania pokoju?

Sprzątanie nie należy do najprzyjemniejszych czynności w życiu dziecka, jednak można je urozmaicić i nawet sprawić, że będzie ciekawe i wręcz fascynujące. Zanim jednak przejdziemy do propozycji produktów ułatwiających sprzątanie, przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą zachować porządek w pokoju najmłodszych.

1. Wyjaśnij dziecku, dlaczego porządek w pokoju jest konieczny
Niektóre dzieci nie widzą sensu i potrzeby sprzątania. Warto więc wyjaśnić, dlaczego schludność i porządek ma znaczenie. Możesz zmotywować swoje dziecko do regularnego sprzątania pokoju na kilka sposobów. Z jednej strony możesz zwizualizować problem rozrzuconych klocków - w końcu klocki znajdujące się na całej podłodze to ryzyko nadepnięcia stopą, co na pewno nie będzie przyjemne. Możesz też zwrócić uwagę na ubrania, które często rozrzucone po kątach, utrudniają ubranie się rano i szybkie rozpoczęcie kolejnego dnia pełnego wyzwań i zabawy!

2. Bądź wzorem do naśladowania!
Jeśli oczekujesz, że dzieci będą utrzymywać pokój w czystości, to sprawiedliwym rozwiązaniem jest, że także Ty będziesz utrzymywać swoją sypialnię w odpowiednim stanie. Twoja perfekcyjnie zorganizowana i schludna sypialnia będzie na pewno wzorem dla dziecka, które także z czasem dostrzeże pozytywne aspekty poświęcenia kilkunastu minut rano na uprzątnięcie kilku rzeczy. Twój pokój nie musi wyglądać perfekcyjnie, ale postaraj się zachować ten sam standard, jaki oczekujesz od swojego dziecka.

3. Przechowuj rzeczy w zasięgu ręki
Kuszące jest chowanie wszystkiego wysoko i poza zasięgiem rąk naszej pociechy. Jednak to właśnie trzymanie zabawek na niskich półkach, do których dziecko będzie miało łatwy dostęp, pomoże szybko i łatwo posprzątać pokój, gdy nadejdzie odpowiedni czas. Zabawki można przechowywać w dużych koszach i pudełkach, dzięki czemu można z łatwością wszystkie je zgarnąć i wręcz jednym ruchem umieścić w koszu, gdy nadejdzie czas sprzątania. Upewnij się, że wszystko w pokoju ma określone miejsce, do którego należy, a Twoje dzieci będą mogły z łatwością wykonać rutynowe sprzątanie. W naszym sklepie znajdziesz pudełka na klocki w różnych rozmiarach, co ułatwi sprzątanie.

4. Pomyśl o przestrzeni do przechowywania
Skoro mowa o przechowywaniu, niezbędne będzie określenie, w którym miejscu powinny znaleźć się wszystkie gry i zabawki. Pomyśl o przestrzeni w pokoju dziecka i o tym, jak różne rozwiązania w zakresie przechowywania najlepiej sprawdzą się u Ciebie. Wspomniane powyżej pudełka na klocki możesz rozplanować, by znalazły się w komodzie w pokoju dziecka, bądź w przedpokoju. Możesz także wykorzystać szafę i umieścić kosz czy słoik 1000 ml na dolnych poziomach, aby dziecko mogło szybko uprzątnąć swój pokój.

5. Naucz dziecko pomagać w sprzątaniu
Spraw, aby sprzątanie było częstym zadaniem, w które angażują się wszyscy członkowie rodziny. Starsze dzieci mogą mieć za zadanie codzienne sprzątanie pokoju (a raczej odkładaniu zabawek w ustalone miejsce), z kolei młodsi mogą robić to z Twoją pomocą kilka razy w tygodniu, wyrabiając tym samym procentujące w przyszłości nawyki.

Pojemniki na klocki to gwarancja łatwego uporządkowania wszystkiego wokół

Dzieci mając dużo zabawek i dodatkowych rzeczy w swoim pokoju, mogą mieć znaczący problem z utrzymaniem porządku w swoim pokoju. O ile pokój Twojego dziecka nigdy nie będzie sterylnie czysty, o tyle jest mnóstwo ciekawych rozwiązań w zakresie przechowywania, na które warto zwrócić uwagę. W asortymencie naszego sklepu znajdziesz artykuły, które mogą okazać się niezbędne, aby z łatwością uporządkować pokój najmłodszych. Produkty takie jak pojemnik Strong Box 5 l. czy pojemnik Clean Box 6,3 l. sprawdzą się doskonale w każdym domu!

Mamy nadzieję, że dzięki kilku powyższym sztuczkom i proponowanym produktom, wkrótce wchodząc do pokoju swojej pociechy znajdziesz się w uporządkowanej i zorganizowanej przestrzeni. Kiedy wszystko będzie ułożone i pozbawione chaosu, pamiętaj, że zawsze możesz uzupełnić kolekcję klocków swojego dziecka o nowe modele, które dumnie prezentujemy w naszej ofercie!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Słoik 1000 ml.

Słoik 1000 ml.

9,95 PLN8,95 PLN
pixel