Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Jak poprawić pamięć i koncentrację u przedszkolaka?

2019-02-28
Jak poprawić pamięć i koncentrację u przedszkolaka?

Spis treści

Dlaczego pamięć jest istotna?

Zdolność zapamiętywania jest niezwykle istotna w życiu dziecka, ponieważ to dzięki niej jest ono w stanie skutecznie przyswajać nowe informacje oraz utrwalać zdobytą wcześniej wiedzę. To właśnie poprzez zapamiętywanie różnych pojęć, nasza pociecha sukcesywnie poszerza zakres swojego słownictwa, rozumie znaczenie poszczególnych określeń, rozróżnia miejsca, przedmioty, czy osoby. Pamięć odgrywa niebagatelną rolę szczególnie na etapie, w którym maluch rozpoczyna edukację, zarówno w przedszkolu, jak i szkole, gdzie niezbędne jest przyswajanie bieżącego materiału.

Jak pomóc ćwiczyć koncentrację?

Aby nauka była efektowna, wymaga ona dodatkowo skupienia uwagi na omawianym zagadnieniu, co przysparza wielu dzieciom problem. W niektórych przypadkach niemożność koncentracji wynika ze zmęczenia, stresu, czy natłoku informacji. Istnieją jednak skuteczne techniki, dzięki którym możliwe jest poprawienie koncentracji oraz pamięci. Polepszenie wymienionych zdolności można osiągnąć poprzez wykonywanie określonych ćwiczeń. W tym celu warto dobrze sprawdzą się odpowiednio dobrane zabawki, takie jak klocki edukacyjne dla 5 latka. Wykonywanie różnorodnych zadań polegających na powtarzaniu konkretnych sekwencji, czy doborze określonych elementów, wymaga od naszej pociechy skupienia całej swojej uwagi na zabawie. Dziecko w ten sposób nie tylko ćwiczy koncentrację, ale także uczy się planowania, cierpliwości oraz logicznego myślenia. 

Dobór gier i zabaw

Ćwiczenie pamięci i koncentracji poprzez zabawę to niewątpliwie najskuteczniejsza metoda, dzięki której nasza pociecha jest w stanie lepiej przyswajać wiedzę podczas zajęć w szkole. Dzięki atrakcyjnej formie gier i zabaw, dziecko chętnie przystępuje do nauki, nie utożsamiając jej z przykrym obowiązkiem. Obecnie na rynku dostępne jest wiele produktów edukacyjnych, zaprojektowanych specjalnie z myślą o dzieciach z różnych grup wiekowych, wśród których można znaleźć między innymi klocki edukacyjne do matematyki – zabawki te mogą stanowić przydatne narzędzie do nauki liczb i zadań matematycznych. Wraz z postępem dziecka możliwe jest zwiększenie poziomu trudności i dostosowanie go do aktualnych umiejętności malucha. Tego typu zabawki mogą być również wykorzystane do nauki czytania i pisania – wówczas warto sprawić naszej pociesze klocki edukacyjne z literkami, za pomocą których możliwe będzie układanie różnorodnych wyrazów. Im bardziej zaangażujemy dziecko w zabawę, tym chętniej przystąpi ono do wykonywania ćwiczeń. Poprzez zabawę polegającą na powtarzaniu określonych sekwencji, dziecko skutecznie doskonali swoją pamięć i koncentrację, dzięki czemu jest ono w stanie lepiej radzić sobie w szkole.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019

Polecane

pixel