Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Instrukcje a zabawa klockami

2017-04-10
Instrukcje a zabawa klockami
Pozornie błaha czynność niesie poważne konsekwencje – złe działanie tych komórek może spowodować niemożność odczuwania empatii. Jest to więc niezbędne dla dziecka działanie, które jednocześnie jest całkowicie naturalne i spontaniczne. Warto więc stymulować te skłonności, proponując maluchom budowanie na podstawie instrukcji, dbając przy tym o zrównoważony i prawidłowy rozwój. Oczywiście niezwykle atrakcyjne i kształcące jest konstruowanie własnych budowli, ale nie ma potrzeby wartościowania tych sposobów zabawy. Obie metody znakomicie się uzupełniają.

Zalety budowy z klocków na podstawie instrukcji

We współczesnym świecie można zaobserwować intensyfikację komunikacji za pomocą obrazów, o czym świadczy chociażby popularność emotikon. Małe dzieci potrafią kojarzyć symbole i nazwy, rozpoznając takie obrazy jak logotypy, nawet jeżeli nie posiadły jeszcze zdolności czytania. Budowanie na podstawie instrukcji stymuluje i rozwija te kompetencje, przygotowując do nauki czytania. Dzięki takiej zabawie dziecko nauczy się sprawniej odczytywać schematy, co jest niezwykle istotne nawet podczas codziennych, rutynowych czynności. Lepsza orientacja we współczesnym świecie skutkuje większą samodzielnością, w sytuacji gdy przyjdzie dzieciom poruszać się w przestrzeni publicznej. Realizując poszczególne etapy budowy i gromadząc odpowiednie klocki, dziecko uczy się planowania pracy, liczenia oraz rozpoznawania kształtów i kolorów. Odwzorowywanie konstrukcji rozwija wyobraźnię przestrzenną. Poprawne odczytanie schematu i jego realizacja wymaga od niego cierpliwości, koncentracji i konsekwencji. Zazwyczaj kompetencje te sprawiają dzieciom problemy, jednakże dzięki temu, że zabawa klockami jest spontaniczna, a poszczególne części są atrakcyjne wizualnie, wszelkie trudności zostają zniwelowane. Zakończona sukcesem budowa na podstawie instrukcji wzmacnia pewność siebie. Stopniowe realizowanie coraz trudniejszych projektów doda dzieciom odwagi, gdy przyjdzie im zmierzyć się z kolejnymi wyzwaniami. Błędem jest jednak zmuszanie dziecka tylko do „poprawnego” wykonywania instrukcji. Odpowiednio stymulowany młody człowiek może wprowadzić ciekawe udoskonalenia w konstrukcjach, łącząc pracę zadaniową z kreatywną. Umiejętności te będą bardzo przydatne zarówno w szkole, jak i w pracy. Instrukcje są znakomitym treningiem i punktem wyjścia do samodzielnej budowy. Mogą więc być wstępem do zabawy klockami, ale będą przydatne także bardziej zaawansowanym konstruktorom. Każda plansza z modelami to nowa porcja pomysłów i inspiracji.

Jak korzystać z instrukcji budowania

Plany różnią się poziomem zaawansowania i dostosowane są do rożnego wieku i umiejętności. Z łatwością można dopasować instrukcje do poszczególnych zdolności dzieci. Większość zestawów posiada dołączone schematy umożliwiające rozpoczęcie zabawy i poznanie charakterystyki danych klocków. Na planszach znajdują się zarówno proste, dwuwymiarowe konstrukcje, jak i nieco trudniejsze trójwymiarowe. Pomimo, że większość zestawów klocków posiada dużą liczbę propozycji konstrukcji, warto sięgnąć po dodatkowe instrukcje zawierające nowe układy. Uatrakcyjnią one zabawę i pozwolą odkryć na nowo posiadane przez dzieci elementy. Schematy budowy dostosowane są do poszczególnych zestawów i typów klocków. Jako, że jednym z głównych zadań takiego planu jest inspirowanie dzieci do własnych poszukiwań, rozpalą one w nich chęci projektowania i tworzenia. Aby jak najskuteczniej zachęcić dzieci do korzystania z instrukcji i uprzyjemnić im proces tworzenia, zostały wydrukowane na wysokiej jakości papierze i charakteryzują się bogatą kolorystyką oraz szczegółowością. Przejrzysty i logiczny układ sprawiają, że dziecko może z łatwością skupić się na budowaniu.  

Zestaw Instrukcji Morphun Junior 23xA3

Zestaw Instrukcji Morphun Junior


Instrukcje Morphun Junior Xtra 36 str. A4

Instrukcje Morphun Junior Xtra 36 str. A4

Instrukcje Morphun Advanced 60 str. A4

Instrukcje Morphun Advanced 60 str. A4
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017

Polecane

pixel