Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Zabawa klockami a bezpieczeństwo dziecka

2018-08-07
Zabawa klockami a bezpieczeństwo dziecka

Spis treści

Klocki, gry, kreatywne zabawki – kiedy warto je wprowadzić?

Plastikowe klocki konstrukcyjne MorphunWielu rodziców zastanawia się, jaki jest najodpowiedniejszy wiek, by zacząć oswajać dziecko z kreatywnymi zabawkami. To niezwykle ważne, by już od najmłodszych lat życia naszej pociechy stymulować jej rozwój. Poprzez klocki, gry i zabawy, nasze dziecko jest w stanie stopniowo poznawać otaczający je świat, ucząc się ważnych umiejętności. O ile zabawa klockami doskonale sprawdza się w tej roli, pozwalając na rozwijanie się dziecka na wielu różnych płaszczyznach, o tyle rodzice i opiekunowie często obawiają się o kwestie związane z bezpieczeństwem. Jest to w pełni uzasadnione. Roczne dziecko nie wie, w jaki sposób korzystać zabawek, dlatego też często nimi rzuca lub próbuje je włożyć do ust – to naturalna kolej rzeczy. Mimo tego dziecko nie powinno być pozbawiane zabawy, ponieważ z czasem nauczy się używać zabawek zgodnie z ich przeznaczeniem. Pierwsze klocki można kupić już w okolicach pierwszego roku życia dziecka, jednak nie ma żadnej reguły na to, kiedy jest najwłaściwszy czas na zakup pierwszego zestawu.

Na jakie kwestie zwrócić uwagę przy wyborze?

Zabawki dla najmłodszych powinny być na tyle duże i miękkie, aby dziecko nie było w stanie ich połknąć, w związku z czym należy wykluczyć modele zawierające niewielkie elementy. Większość dostępnych modeli klocków jest przeznaczonych dla dzieci powyżej drugiego roku życia, jednak niektóre z zestawów nadają się także dla młodszych użytkowników. Szukając najodpowiedniejszych klocków dla naszej pociechy, warto sięgnąć po klocki duże wykonane z miękkich materiałów, takich jak guma czy pianka – będziemy mieć wówczas pewność, że będą one bezpieczne dla malucha. Szukając właściwej zabawki dla dziecka, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na informację, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczony jest dany model. Dobierając klocki zgodnie z zaleceniami producenta, unikniemy sytuacji, w której zabawka mogłaby się okazać nieodpowiednia dla naszej pociechy. Warto również upewnić się czy wybrane przez nas klocki posiadają niezbędne atesty. Jest to szczególnie ważne w przypadku zabawek plastikowych – produkty nieznanego pochodzenia mogą zawierać toksyczne ftalany, a także mogą łatwo pękać, stwarzając ryzyko, że dziecko się skaleczy podczas zabawy.

Podsumowanie

Klocki, gry i zabawy pełnią niezwykle istotną funkcję w życiu dziecka – to dzięki nim nasza pociecha może stopniowo pozyskiwać nowe przydatne umiejętności, zarówno intelektualne, jak i socjalne. Im wcześniej dziecko zacznie poznawać otaczający je świat, tym lepiej wpłynie to na jego rozwój. Istotną kwestią jest zadbanie o to, aby zabawa naszej pociechy była w pełni bezpieczna. Dbając o bezpieczeństwo małego dziecka, przy wyborze klocków kierujmy się tym, aby były one wykonane z miękkich materiałów pozbawionych ostrych krawędzi oraz aby były one atestowane. Zwróćmy również uwagę na rozmiar elementów zawartych w zestawie – dla najmłodszych użytkowników doskonale sprawdzą się klocki Big, których rozmiar jest wyraźnie większy, niż standardowych klocków, a dodatkowo segmenty w łatwy sposób łączą się ze sobą. Nie bez znaczenia jest również wiek naszej latorośli, dlatego przy zakupie klocków upewnijmy się, dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczony model, który nas interesuje.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018

Polecane

pixel