Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Osobowość dziecka – czym i jak ją kształtować?

2019-01-18
Osobowość dziecka – czym i jak ją kształtować?

Spis treści

Zabawa a rozwój dziecka

U każdego dziecka z czasem zaczynają pojawiać się pierwsze zainteresowania, które być może zechce ono rozwijać w przyszłości. Aby pomóc naszej pociesze w zdefiniowaniu jej pasji, warto zaproponować jej taki rodzaj aktywności, dzięki któremu będzie ona w stanie wyrazić siebie. Odpowiednią formę zabawy może stanowić rysowanie, układanie melodii, czy budowanie z klocków dla dzieci. Istotne jest, aby zaproponowane przez nas zajęcie nie tylko pozytywnie wpływało na rozwój malucha, ale przede wszystkim, aby sprawiało mu przyjemność.

Czy klocki to dobry wybór?

Na rynku dostępne są różne rodzaje wyrobów, które zapewniają dzieciom kreatywną zabawę. Przykładem takich zabawek są klocki konstrukcyjne plastikowe, które mogą występować zarówno w swojej klasycznej formie, jak również w postaci tematycznych zestawów. Poprzez manipulowanie różnorodnymi elementami, ich łączenie i rozłączanie, maluch jest w stanie uzyskać niezliczoną liczbę kombinacji – od prostych domków, po wielkie pałace, ruchome pojazdy, czy groźne dinozaury. To dziecko decyduje o tym, jaki kształt nada ostatecznej konstrukcji. W ten sposób rozwija ono swoją kreatywność, uczy się cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu. Być może na początku maluch nie do końca będzie wiedział, jak uzyskać pożądany przez siebie efekt, jednak z czasem nabierze wprawy i będzie w stanie świadomie wykorzystywać możliwości zabawki, stając się coraz bardziej zaradne i samodzielne.

Poza klasycznymi klockami, warto zwrócić uwagę na niestandardowe modele, które pozwolą na urozmaicenie zabawy. Pośród licznych zestawów można znaleźć między innymi klocki dla dzieci z magnesem, klocki w kształcie kulek, czy klocki wafle, pozwalające na tworzenie fantazyjnych, przestrzennych konstrukcji. Szczególną grupę produktów stanowią klocki edukacyjne, dzięki którym możliwe jest połączenie nauki z dobrą zabawą. Dzięki zabawkom edukacyjnym dziecko może nie tylko rozwijać zdolności matematyczne, czy językowe, ale również może rozwijać talent plastyczny poprzez tworzenie rozmaitych kształtów i kompozycji. Taka forma zabawy jest w stanie pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka, kształtując jego wrażliwość i zmysł estetyczny.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019

Polecane

pixel