Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Klocki drewniane dla dziecka – od kiedy warto je kupić?

2020-10-17
Klocki drewniane dla dziecka – od kiedy warto je kupić?

Klocki drewniane do układania mają to do siebie, że są bezpieczne dla zdrowia maluchów, biodegradowalne oraz nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Co więcej, mają wiele atutów. Najważniejszym z nich jest ich trwałość. Są w stanie przetrwać użytkowanie przez kilka pokoleń bez żadnego większego uszczerbku. Klocki drewniane bardzo często możesz spotkać na przykład w przedszkolu. Jest to najlepszy dowód na to, że są one praktycznie niezniszczalne. Tworzenie mniej lub bardziej skomplikowanych budowli z klocków z drewna jest naprawdę doskonałą zabawą. Dzieci dzięki tego rodzaju klocków mogą się wiele nauczyć. Na rynku są dostępne na przykład klocki drewniane alfabet lub klocki drewniane z literkami. Nie brakuje również klocków drewnianych, z których dzieci mogą tworzyć rozmaite budowle. Dlaczego warto wybrać właśnie tego rodzaju klocki? Dla dzieci, w jakim wieku będą odpowiednie? 

Spis treści

Klocki drewniane –  jakie korzyści płyną z zakupu klocków z drewna?

Największą zaletą, jaką mają klocki drewniane, jest to, że nie narzucają nic dziecku. To ono decyduje, w jaki sposób chce się nimi bawić. To sprawia, że zabawa klockami nigdy się nie nudzi. Dziecko każdego dnia może tworzyć z nich zupełnie nowe budowle albo wykorzystywać je na przykład jako miejsca do siedzenia dla lalek podczas zabawy w dom. Klocki z drewna mają to do siebie, że nie ograniczają w żaden sposób dziecięcej wyobraźni, a nawet pomagają się jej rozwinąć. Producent klocków drewnianych do układania, nie daje maluchom żadnych schematów, w jaki sposób mają się nimi bawić. 

Klocki drewniane duże będą odpowiednim wyborem dla młodszych dzieci, w tym dla niemowlaków. Natomiast klocki drewniane z literkami przydadzą się maluchom w wieku szkolnym. Dzięki nim będą mogły poznać pierwsze literki. Tutaj mamy jeszcze taką jedną uwagę do rodziców. Chociaż najłatwiej byłoby zostawić dziecko sam na sam z klockami, żeby mogło sobie wymyślić scenariusz zabawy, to czasami warto mu w tym pomóc. Dziecko dzięki temu będzie mogło rozwinąć swoją kreatywność. Dodatkowo będzie miało okazję się z Tobą pobawić, co jeszcze wzmocni pozytywną więź między wami. 

Klocki drewniane wspierają sprawność manualną, małą motorykę oraz koordynację ruchową. Pomagają w rozwoju logicznego myślenia, cierpliwości, koncentracji oraz wyobraźni przestrzennej. Dzięki zabawie klockami z drewna dziecko uczy się również planowania i skutecznego rozwiązywania codziennych problemów. Warto wspomnieć jeszcze o jednej zalecie tradycyjnych klocków drewnianych. Przez swój minimalizm sprawią one, że dziecko nie może się nimi przestymulować i nie może być nadpobudliwe.     

Od kiedy można kupić dziecku klocki drewniane?

Klocki drewniane są odpowiednią zabawką dla maluchów w każdym wieku. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego zestawu klocków z drewna, to sprawdź, jaki jest wymagany minimalny wiek. Zawsze producent ma obowiązek podać go na opakowaniu. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem klocków dla dziecka, które ma roczek, to najlepszym wyborem będą klocki drewniane duże, ponieważ nie będzie wtedy ryzyka, że dziecko je przypadkowo połknie. Dla starszych dzieci bardzo dobrą propozycją będą klocki drewniane magnetyczne, konstrukcyjne albo klocki drewniane z sorterem, które uczą wykonywania precyzyjnych ruchów.

Jakie klocki drewniane wybrać dla rocznego dziecka?

W przypadku klocków dla takiego malucha najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego zachęcamy Cię do wybierania zestawów, w których są bardzo duże elementy. W dodatku klocki z drewna nie mają w sobie żadnych szkodliwych substancji, więc dziecko będzie bezpieczne nawet wtedy, gdy zdarzy mu się wziąć taki klocek do buzi. 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixel