Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Klocki drewniane czy plastikowe? Wady i zalety.

2018-05-10
Klocki drewniane czy plastikowe? Wady i zalety.

Spis treści

Klocki drewniane – klasyk łączący pokolenia

klocki Ludus SpinnyTo właśnie drewniane klocki dały początek tej uniwersalnej zabawce i cały czas obecne są w dziecięcych pokojach już od końca XVIII wieku. Jakie mają zalety, a jakie wady? Do zalet należy przede wszystkim ich naturalność i ekologiczność. Wykonane z drewna są niemal całkowicie bezpieczne dla dzieci, nawet tych najmłodszych, które ochoczo wkładają do buzi wszelkie dostępne pod rączką przedmioty. Warto jednak pamiętać, że całkowite bezpieczeństwo gwarantują jedynie te klocki, które zostały udekorowane nietoksycznymi farbami i posiadają odpowiednie atesty. Klocki wykonane z drewna cieszą przede wszystkim prostotą, a także zazwyczaj są stosunkowo duże, dlatego będą bezpieczne dla najmłodszych pociech i idealnie sprawdzą się, jako pierwszy zestaw klocków. A co z wadami? Prostota takich klocków może nie sprawdzić się dla starszych dzieci, które będą wolały bardziej zaawansowane plastikowe odpowiedniki. Drewniane zabawki także nieco trudniej utrzymać w czystości.

Klocki plastikowe – znacznie większe możliwości

Najbardziej popularne, zarówno na naszym rynku, jak i na świecie, zdecydowanie są klocki plastikowe. Proste w produkcji, dają ogromne możliwości konstrukcyjne i cieszą się dobrą opinią zarówno rodziców, jak i terapeutów. Ponadto, do ich zalet należą duże możliwości modernizacji i włączenia do zabawy dodatkowych elementów, które uatrakcyjniają zestawy klocków. Podobnie, jak klocki drewniane, pozwalają na rozwijanie możliwości manualnych dziecka, co zdecydowanie należy do ich zalet. Są także bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Co jednak z wadami? Niektóre zestawy niskiej jakości ulegają łatwo zniszczeniu, a także nie są dobrze dopasowane, przez co utrudniają zabawę. Należy wybrać klocki od sprawdzonych producentów, a także dopasowane do wieku dziecka. W przypadku bardzo małych dzieci warto wybrać klocki plastikowe o dużych elementach, które nie stwarzają zagrożenia połknięcia. 

Podsumowanie

Zarówno klocki plastikowe, jak i klocki drewniane mają swoje wady i zalety. Wybór tych właściwych zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Istotny jest także wiek dziecka. Warto również wiedzieć, że zarówno jedne, jak i drugie rozwijają motorykę dziecka w inny sposób, dlatego najlepszym rozwiązaniem byłby zakup zestawu klockówo bu rodzajów. Wtedy też sami przekonamy się, które z nich najbardziej przypadną dziecku do gustu, bo przede wszystkim chodzi tu o dobrą zabawę naszej pociechy.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018
pixel