Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Jakie są rodzaje klocków i czym się różnią?

2018-08-14
Jakie są rodzaje klocków i czym się różnią?

Spis treści

Do czego służą klocki edukacyjne?

Klocki konstrukcyjne dla młodszych dzieci Hi-QubeKlocki obejmują niezwykle szeroką grupę produktów, różniących się nie tylko wyglądem poszczególnych elementów, ale również ogólnym przeznaczeniem. Bawienie się klockami to dla dzieci jedna z ulubionych form spędzania czasu, która pozwala im na to, aby z prostych elementów stworzyć coś niezwykłego. Klocki oferują dzieciom niekończące się możliwości – z tego powodu są uwielbiane przez dzieci w każdym wieku, bez względu na płeć. Z uwagi na duży wpływ klocków na rozwój dziecka, zabawki te cenione są również przez rodziców i wychowawców, którzy chętnie wykorzystują je do celów dydaktycznych.

Nic więc dziwnego, że klocki edukacyjne są jednym z najpopularniejszych rodzajów klocków. Klocki te poprzez połączenie zabawy z nauką, umożliwiają dziecku łatwiejsze przyswajanie wiedzy, rozwijanie pamięci, koncentracji oraz innych ważnych umiejętności. Wśród dostępnych modeli klocków edukacyjnych, jakie dostępne są na rynku, możemy znaleźć zestawy dla różnych grup wiekowych, które są przeznaczone do nauki kształtów, kolorów, liczb, czy liter. Wiele zestawów pozwala na wybór poziomu trudności zabawy, dzięki czemu dziecko może czynić coraz większe postępy.

Rozwijanie wyobraźni przestrzennej

Innym popularnym rodzajem klocków są klocki konstrukcyjne, których głównym przeznaczeniem jest tworzenie zarówno prostych, jak i złożonych konstrukcji w oparciu o dostępne elementy. Celem niektórych zestawów jest, aby dziecko było w stanie odtworzyć jedną konkretną konstrukcję, na przykład w formie pojazdu czy zwierzątka, inne z kolei dają małym budowniczym pełną dowolność w zakresie tworzenia. Pośród zabawek konstrukcyjnych można znaleźć również klocki przestrzenne, które wyróżniają się charakterystycznym kształtem elementów. Elementy te występują najczęściej w formie figur geometrycznych lub wafli – każdy segment posiada łączenia, za pomocą których dziecko jest w stanie z łatwością stworzyć przestrzenne konstrukcje. Zabawa klockami konstrukcyjnymi oferuje wiele różnych wariantów zabawy, dając dziecku niemal nieograniczone możliwości. W ten sposób nasza pociecha może rozwijać wyobraźnię przestrzenną i twórcze myślenie.

Różne podziały klocków

Klocki edukacyjne i klocki konstrukcyjne są najpopularniejszymi rodzajami klocków, z jakimi możemy się spotkać, lecz nie jedynymi. Oprócz podziału klocków ze względu na ich funkcje, zabawki te mogą być klasyfikowane na podstawie materiału, z jakiego zostały wykonane – z tego względu można wyróżnić między innymi klocki magnetyczne, plastikowe, drewniane, czy piankowe. Poszczególne modele mogą różnić się od siebie dostępną kolorystyką, kształtem elementów, wielkością, sposobem łączenia, itp. Biorąc pod uwagę wielkość elementów oraz ich charakterystyczny kształt, można dodatkowo wyróżnić klocki duże, wafle, czy jeżyki. Różne modele klocków pozwalają uzyskać odmienne efekty, dlatego wybierając odpowiedni zestaw istotne jest, aby był on dopasowany do wieku naszej pociechy oraz jej preferencji.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018

Polecane

pixel