Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Szukaj

Jak poradzić sobie z małą beksą

2019-03-23
Jak poradzić sobie z małą beksą

Spis treści

Przede wszystkim zrozumienie dziecka

Podstawą mądrego rodzicielstwa jest zrozumienie swojego dziecka, cierpliwość i mądra reakcja. Co się jednak kryje pod tym pojęciem? Przede wszystkim świadomość, że nasze dziecko nie płacze bez powodu, nawet jeśli nam się może tak wydawać. Cały czas wiele rzeczy jest dla naszego dziecka zupełnie nowe, także jego emocje, co dodatkowo może potęgować lęk. Jeśli zbagatelizujemy jego strach, możemy utracić zaufanie malucha i zamiast powiedzieć nam o swoich obawach, jego reakcją będzie wyłącznie płacz. Dążymy więc do umiejętności rozmowy o obawach i odpowiednich reakcji na nie.

Jak poradzić sobie ze strachem – mówimy o emocjach

Jeśli nasze dziecko jest już na tyle duże, by umieć nam o swoich uczuciach opowiedzieć, pomóżmy mu w tym. Uważnie słuchajmy i tłumaczmy rzeczy, których się boi. Nie tylko pomożemy dziecku wyrażać emocje, ale także dostrzeże ono w nas powiernika, któremu może się zwierzyć i mu zaufać. Wbrew pozorom, sama umiejętność opowiedzenia o tym, co czujemy jest bardzo terapeutyczna i jest istotnym krokiem do poradzenia sobie z tym. Ta umiejętność przyda się naszemu dziecku także już w dorosłości.

Oswajanie emocji

Kolejny krokiem jest oswojenie się z emocjami i nauka opanowania. Emocje nie są niczym złym, jednak gdy nabierają na sile, warto je opanować. Tego tez warto nauczyć malucha. Przyda się do tego nauka koncentracji. Świetna będzie w tym... zabawa. Gdy emocje nabierają na sile, warto wyciszyć się przy spokojnej zabawie. Idealne do tego celu będą puzzle lub klocki dla dzieci. Koncentracja na zadaniu pozwoli wyciszyć się i przerzucić myśli na coś miłego. Rozrywka płynąca z układania klocków zdecydowanie poprawi humor i pozwoli zapomnieć o smutkach. Po chwili może okazać się że płacz nie był zupełnie potrzebny! Zabawa klockami ma także wiele innych korzystnych właściwości – wspomaga koncentracje, rozwija wyobraźnię przestrzenną, pomaga nabyć umiejętności koordynacji – i tak jak już zostało wspomniane – znakomicie poprawia humor. Wybierzmy odpowiedni zestaw klocków dla dzieci i pokażmy maluchowi, że to znakomity sposób na odstresowanie. Z czasem dziecku będzie coraz łatwiej wyciszyć się samemu, klocki staną się głównie dobrą zabawą, a częsty płacz wyłącznie wspomnieniem!
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019

Polecane

pixel