Nowe technologie towarzyszą nam na każdym kroku, stanowiąc istotny element naszego życia. Nikt z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania bez telefonu komórkowego, czy komputera, które nie tylko umilają nam czas, ale także stanowią dla wielu niezbędne narzędzie pracy. Naturalnie, obecność elektroniki stała się nieodłącznym elementem naszego otoczenia, jednak warto pamiętać o tym, że jeżeli posiadamy dzieci, istotne jest kontrolowanie tego, w jaki sposób i jak długo korzystają one z dostępu do komputera.
Rozwój dziecka może odbywać się na różnych płaszczyznach, począwszy od sfery intelektualnej, a skończywszy na umiejętnościach społecznych. Poprzez gry, zabawy oraz kontakt z rówieśnikami, maluch od najmłodszych lat stopniowo nabywa cechy i i umiejętności, które będą odgrywały niebagatelną rolę na dalszych etapach jego życia. To właśnie dzięki zabawie dziecko stopniowo poznaje otaczający je świat, uczy się zasad funkcjonowania w społeczeństwie, jak również jest ono w stanie coraz lepiej wyrażać swoją osobowość.
Zabawa klockami jest bardzo dobrym sposobem na rozwój i kształtowanie szeregu umiejętności dziecka. Odbywa się to na wielu płaszczyznach. Wykorzystanie klocków do zabawy przyczynia się między innymi do rozwijania wyobraźni dziecka, jego sprawności manualnej i koordynacji wzrokowej. Klocki okazują się przydatne także w nauce matematyki czy nazw kolorów. Indywidualna zabawa posiada wiele zalet, jednak warto zauważyć, że zajęcia grupowe mogą przynieść kolejne, bardzo ważne umiejętności, które będą wykorzystywane nie tylko w szkole, ale i w życiu dorosłym. Mowa tu o umiejętnościach społecznych.
Pewność siebie to istotna cecha dla udanego życia społecznego. Czasami mylona z pychą lub arogancją - całkowicie niesłusznie. Zdrowa pewność siebie pozwala na wykorzystanie potencjału każdej osoby. A budujemy ją już w dzieciństwie. Warto wiec już od najmłodszych lat naszego dziecka zadbać o ten aspekt, co z pewnością zaprocentuje na przyszłość. Jak jednak zadbać o pewność siebie naszego dziecka we właściwy sposób?
Drugi rok życia to czas, w którym dziecko powoli staje się bardziej świadome i samodzielne. Na tym etapie umiejętności motoryczne malucha są na tyle rozwinięte, że potrafi on nie tylko chodzić o własnych siłach, ale również biegać, wspinać się czy podskakiwać. Dłonie malucha z każdym dniem stają się precyzyjniejsze, dzięki czemu coraz lepiej radzą sobie z podnoszeniem przedmiotów, ich układaniem i dopasowywaniem rozmaitych kształtów. Rozwój następuje również w sferze intelektualnej – dwulatek potrafi w prosty sposób komunikować się z rodzicami, wyraża swoje potrzeby, a także rozumie znaczenie wielu słów.