Zima nie zawsze zachęca do spacerów, szczególnie, gdy na zewnątrz nie ma jeszcze śniegu, a przejmujące zimno jest odczuwalne nawet pod grubą warstwą ubrań. Zimowa aura często przybiera szare barwy – niebo zasnute jest chmurami, nie dając nadziei na chociażby najmniejszy promyk słońca. W takiej atmosferze trudno jest spędzać czas na podwórku. Dodatkowo, w ostatnim czasie wiele słyszymy o smogu, który negatywnie odbija się na zdrowiu człowieka, a szczególnie na osobach starszych, kobietach w ciąży, dzieciach… Takie warunki sprawiają, że czas wolny podczas zimy często lepiej spędzać w zaciszu domowym. Jak najlepiej go zagospodarować, by dziecko nie nudziło się brakiem aktywności na zewnątrz?
Przeziębienie jest najprawdopodobniej najczęstszą chorobą, jaka dotyka kilka razy w roku większość ludzi. Badania wykazują, że osoby dorosłe chorują na przeziębienie średnio od 2 do 4 razy w roku, osoby starsze około 1 raz w roku, natomiast u dzieci przeziębienie występuje od 2 do 3 razy częściej, niż u osób dorosłych! Zimne powietrze i częste wahania temperatury sprawiają, że system odpornościowy osłabia się, narażając nas na ataki wirusów. Mimo wszelkich starań, ciepłego ubierania i jednoczesnego uważania na nieprzegrzewanie malucha, dochodzi do sytuacji, w której nasze dziecko dopada przeziębienie. Dokucza mu katar, kaszel, gorączka i musi zostać w domu. Mawia się, że przeziębienie trwa około 7 dni. Jak zagospodarować dziecku ten czas w taki sposób, by przebrnąć go w możliwie najprzyjemniejszy sposób?
Zastanówmy się nad zagadnieniem: na którym etapie życia człowiek narażony jest na największy stres? Niektórym przychodzi do głowy, że najbardziej stresującym czasem jest dorosłość. Tłumaczymy to sytuacjami w pracy czy nawałem codziennych obowiązków. Należy jednak zauważyć, że wbrew pozorom to czas dzieciństwa narażony jest na ogromną ilość nerwowych sytuacji: pierwsze pójście do szkoły, rozstanie z rodzicami i zostanie pod opieką przedszkolanki, nowe znajomości, które mogą się różnie potoczyć, zmiana codziennego trybu życia… Dzieci posiadają większą wrażliwość i inaczej odczuwają stres, niż dorośli. Trzeba pamiętać o tym, by pomagać dziecku radzić sobie z nerwowymi sytuacjami. W jaki sposób można tego dokonać?
Gorszy nastrój szczególnie w jesienną czy zimową aurę nie jest niczym nowym. Przydarza się nie tylko dorosłym, ale często także najmłodszym członkom rodziny. Co zrobić, kiedy maluch jest przygnębiony, nie ma humoru lub robi się marudny? Przede wszystkim nie pozwólmy na nudę! Jak tego dokonać w przemyślany sposób, jakie zabawy i zabawki wybrać i jak samemu dobrze się przy tym bawić?