Jakie prezenty były wybierane na Dzień Dziecka?

2018-06-05
Jakie prezenty były wybierane na Dzień Dziecka?

Jakimi klockami obdarowano dzieci 1 czerwca?

Bogactwo propozycji paradoksalnie uczyniło wybór trudniejszym. Okazało się bowiem, że nowe propozycje bywają ciekawą odmianą dla tradycyjnych wersji klocków. Ale i te najzwyczajniejsze kanciaste klocki potrafiły inspirująco zająć czas na wiele godzin i dni. Jakie klocki wybrano na prezent i komu je podarowano?

Podstawowe podziały dzielą klocki pod względem ich rodzaju i materiałów, z których są wykonane albo ze względu na wiek dzieci, dla których są polecane. Oczywiście drugi podział jest umowny, bowiem wiele zależy od rozwoju psychomotorycznego dziecka oraz jego aktualnych zainteresowań. Jednak pewne ogólne zasady zdecydowanie pomogły w wyborze.

Propozycje klocków drewnianych

Klocki drewniane były często wybieranym przez rodziców zestawem dla najmłodszych dzieci – są ekologiczne, mają proste kształty podstawowych brył geometrycznych, co pomaga dziecku zapoznać się z ich właściwościami i nazewnictwem. Można budować z nich proste konstrukcje i łatwo zacząć budowanie od nowa. Podstawowe wersje klocków drewnianych są polecane dla najmłodszych dzieci już od 2-3 roku życia. Klocki posiadające wbudowane magnesiki pozwalają na konstruowanie bardziej złożonych i trwałych form przestrzennych, a większa  różnorodność kształtów i wielkości wymaga nieco precyzji. Przedszkolaki z pewnością doceniły tego typu zestawy. Ciekawe klocki magnetycznych można znaleźć w zestawach Kooglo oraz Genii Creation.

Propozycje klocków plastikowych

Klocki plastikowe przybierają tradycyjną formę prostopadłościanów, ale mogą mieć również inne kształty, które łączy się w większe konstrukcje za pomocą modułowych systemów połączeń. Pośród nowych form znaleźć można kuliste klocki Loowi, iksowate kształty klocków Incastro czy charakterystyczne plasterki klocków-wafli oraz serii Plus Plus.

Wiele uwagi poświęca się możliwościom jednoczesnej nauki podczas zabawy klockami. Powstają nawet specjalne zestawy, sprzyjające takiej aktywności. Dla maluchów, które poznają literki częstym prezentem wybieranym przez rodziców były klocki edukacyjne, dzięki którym dziecko łatwo przyswaja litery i cyfry, a starsze pociechy z łatwością rozwiązaują działania matematyczne (klocki Morphun).

A może klocki konstrukcyjne?

Kiedy pociecha wykazywała nadzwyczajne zainteresowanie tworzeniem nietypowych konstrukcji przestrzennych, idealnym prezentem były serie klocków konstrukcyjnych. Spoiwem w nich mogą być magnesy lub odpowiednio wyprofilowane wypustki i zaczepy. Do wyboru były zestawy tematyczne, z których można zbudować serie pojazdów (Morphun GearPhun) czy zwierzęta (Interstar Safari). Wielbicieli fraktali i kół zębatych zadowolili się zaawansowanymi zestawami klocków Morphun.

Klocki na prezent – podsumowanie

Zależnie od wielkości elementów i tematyki zestawy klocków były dedykowane zarówno maluchom w wieku przedszkolnym, jak i starszym dzieciom. Chłopcy mogą teraz tworzyć pojazdy i roboty, a dziewczynki kwiaty oraz fantazyjne gąsienice czy motyle. Nietypowe zestawy znacznie zmniejszyły również ryzyko powielenia prezentu na Dzień Dziecka. W sklepie dostępne były również gotowe torby i papiery prezentowe oraz pojemne plastikowe pudełka, w których można  było wygodnie przechowywać nawet największe zestawy klocków.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018